Promocja książki

Serdecznie zapraszamy na promocję książki "Idea Uniwersytetu. Reaktywacja" pod redakcją prof. Piotra Sztompki oraz dr. Krzysztofa Matuszka (WUJ, Kraków 2014), która odbędzie się 9 stycznia o godz. 17.00 w Auli Collegium Novum. W trakcie spotkania odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem JM Rektora UJ - prof. Wojciecha Nowaka, redaktorów tomu oraz profesorów: Marioli Flis, Andrzeja Zolla i Ryszarda Nycza.

Wybitni polscy uczeni z różnych dyscyplin podejmują w książce krytyczną dyskusję na temat słabości polskich uniwersytetów. Wspólnym mianownikiem zawartych w tomie artykułów jest diagnoza i kierunek terapii. Źródło kryzysu to zdaniem większości autorów opanowanie uniwersytetu przez całkowicie sprzeczną z istotą tej instytucji kulturę korporacyjną, opartą na rachunku natychmiastowej efektywności praktycznej i zysku finansowego, biurokratyzacji i centralizacji zarządzania, nieustannym audycie. Inaczej mówiąc - przekształcenie uniwersytetu w swoiste przedsiębiorstwo. Ratunkiem jest zdefiniowanie na nowo i przywrócenie w społeczeństwie nowoczesnym tych wartości i reguł kultury akademickiej, które przyświecały uniwersytetom od ich powstania w średniowieczu, czyli właśnie reaktywacja idei uniwersytetu.

Data opublikowania: 03.01.2015