O idei uniwersytetu raz jeszcze

W piątek, 9 stycznia 2015 r. odbyła się promocja książki „Idea Uniwersytetu – Reaktywacja", wydanej przez WUJ pod redakcją prof. Piotra Sztompki i dr. Krzysztofa Matuszka. W spotkaniu wzięli udział autorzy publikacji, a także rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz członkowie Rady Programowej Kongresu Kultury Akademickiej - prof. Maria Jolanta Flis, prof. Andrzej Zoll i prof. Ryszard Nycz.

Spotkanie przerodziło się w krytyczną dyskusję na temat słabości polskich uniwersytetów. Zdaniem prof. Sztompki źródło kryzysu tkwi w opanowaniu uniwersytetu przez całkowicie sprzeczną z istotą tej instytucji kulturę korporacyjną, opartą na rachunku natychmiastowej efektywności praktycznej i zysku finansowego, biurokratyzacji i centralizacji zarządzania oraz nieustannym audycie, który zastąpił tradycyjne zaufanie i spowodował zanik etyki środowiskowej. Dr Matuszek skupił się na sytuacji i postawach studentów, a przemawiająca po nim prorektor UJ ds. rozwoju prof. Maria Jolanta Flis wyraziła silne przekonanie, że wbrew temu, co sugerowali niektórzy prelegenci, egalitarność studiów nie wyklucza ich elitarności. Zaznaczyła także, że część uwag sformułowanych podczas kongresu cechowała zbytnia ogólnikowość, a pewne przewartościowania są potrzebne. Prof. Zoll opowiadał o przypadkach nietycznych praktyk wśród naukowców. W kończącym spotkanie wystąpieniu, rektor UJ prof. Wojciech Nowak wyjaśniał sens istnienia procedur, które gwarantują racjonalne wydatkowanie publicznych środków finansowych przeznaczonych na szkolnictwo wyższe.

Źródło: www.uj.edu.pl

Fotografie: Anna Wojnar