Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Duma i wykluczenie. Mniejszości w polskim dyskursie naukowym i publicznym

Instytut Socjologii UJ zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „SOCJOLOGIA W CENTRUM":

Duma i wykluczenie. Mniejszości w polskim dyskursie naukowym i publicznym

12 marca (czwartek), godz. 18.00
Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Kraków
Sala Kominkowa (czytelnia IS UJ)

Przedmiotem spotkania będzie dyskusja na temat wizerunku mniejszości etnicznych, religijnych, kulturowych w polskim dyskursie publicznym i naukowym (a także to, jak dyskursy te przeplatają się i wpływają na siebie).

Wspólnie zastanowimy się m.in. nad następującymi pytaniami:

- Jak zmieniał się wizerunek mniejszości w Polsce po 1989 roku?
- Jaką rolę w kształtowaniu obrazu mniejszości pełni dyskurs wielokulturowości?
- "Semantyka" mniejszościowości – jakim językiem mówimy o mniejszościach i jak one mówią same o sobie?
- Mechanizmy wykluczenia i inkluzji mniejszości. Opór przeciw wykluczeniu.
- Rola narracji historycznych. Czy historia mówiona może być narzędziem włączania mniejszości?

Wprowadzenie do dyskusji – dr Agnieszka Pasieka.

W debacie udział wezmą:

prof. dr hab. Janusz Mucha - profesor socjologii na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Interesuje się teorią społeczna, zróżnicowaniem kulturowym, migracjami, strukturalnymi i kulturowymi aspektami biegu życia oraz strukturalnymi i kulturowymi aspektami rozwoju wiedzy naukowej.

dr Patrycja Trzeszczyńska-Demel –etnolożka i ukrainoznawczyni. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zajmuje się antropologią pamięci oraz antropologią etniczności. Prowadzi badania w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, na Ukrainie i w Kanadzie nad pamięcią i kulturową autoprezentacją, folkloryzmem oraz konstruowaniem wizerunku regionów. Autorka m.in. książki "Łemkowszczyzna zapamiętana. Opowieści o przeszłości i przestrzeni" (WUJ, Kraków 2013).

dr Agnieszka Pasieka – ukończyła studia magisterskie w IS UJ w 2007 r. Pracę doktorską w dziedzinie antropologii społecznej obroniła w 2012 r. (Uniwersytet im. Marcina Lutra w Halle). W latach 2012–2015 adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN, w ramach stażu podoktorskiego Narodowego Centrum Nauki. W marcu 2015 r. ukaże się jej książka "Hierarchy and Pluralism: Living Religious Difference in Catholic Poland".

Prowadzenie: dr hab. Marcin Lubaś – antropolog społeczny, adiunkt w Instytucie Socjologii UJ. Prowadził badania terenowe poświęcone stosunkom międzyreligijnym w zachodniej części Republiki Macedonii. Interesuje się problematyką epistemologii nauk społecznych, współczesnej teorii antropologicznej, teorii zmian kulturowych (w szczególności kulturowych konsekwencji zmian technologicznych), polityki wielokulturowości, pokrewieństwa.

Data opublikowania: 02.03.2015
Osoba publikująca: Anna Szwed