Dyskusja o bezpłatnych stażach i praktykach

Sekcja Polskiej Myśli Społecznej Koła Naukowego Studentó i Studentek Socjologii UJ zaprasza na spotkanie "Nie pracuję za darmo! Dyskusja o bezpłatnych stażach i praktykach", które odbędzie się 27 kwietnia, o godz. 18 w Instytucie Socjologii UJ, sala 81, II piętro.

Najbardziej powszechne negatywne skojarzenie z praktykami i stażami to: „brak wynagrodzenia, praca za darmo" i „wyzysk, wykorzystywanie studentów". Tak wynika z badań opinii 1661 studentów i studentek z 22 miast Polski przeprowadzonych w ramach kampanii „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!". Czy tak musi być? Czy mamy na to wpływ? Jak zjawisko bezpłatnych staży wiąże się z praktykami studenckimi? Czy uniwersytet może wpływać na rozwiązanie problemów lokalnego rynku pracy, takich jak nadużywanie bezpłatnych staży przez pracodawców?

Staże i praktyki przywołują oczywiście także pozytywne skojarzenia: rozwój, nabywanie nowych umiejętności, możliwość sprawdzenia się, wykorzystania wiedzy nabytej na studiach w praktyce. Porozmawiamy o narzędziach, jakie posiada uniwersytet, aby wzmacniać te pozytywne aspekty staży i praktyk, a ograniczać negatywne.

W dyskusji wezmą udział:

Maciej Łapski – przewodniczący stowarzyszenia Polska Społeczna oraz współzałożyciel Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego, koordynator kampanii www.ZamiastMiskiRyzu.pl

dr Magdalena Ślusarczyk – absolwentka socjologii i filologii germańskiej (studia I stopnia NKJO UJ), adiunkt w Zakładzie Badań Problemów Ludnościowych Instytutu Socjologii UJ. Naukowo zajmuje się socjologią migracji i edukacji. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu doradztwa zawodowego, a w IS jest koordynatorką ds. praktyk studenckich.

dr hab. Radosław Rybkowski – adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, naukowo zajmuje się między innymi modelami szkolnictwa wyższego. Pełnomocnik Rektora UJ ds. absolwentów.

Dyskusję poprowadzi Alicja Palęcka – doktorantka w Instytucie Socjologii UJ, zajmująca się pracą kreatywną i prekaryzacją.

Data opublikowania: 24.04.2015