Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zgładzone rodziny. Gaza 2014. - wernisaż, wykład i pokaz filmu w IS UJ

Zapraszamy na otwarcie wystawy i prezentację internetowego, multimedialnego reportażu “Zgładzone rodziny”.

W trakcie izraelskiej ofensywy latem 2014 roku, 142 rodziny w Strefie Gazy straciły trzech lub więcej członków. Projekt opowiada historie dziesięciu z nich. O tym kim byli zabici i o zmaganiach tych, którzy przetrwali, opowie Ala Qandil.

Ala Qandil - współpracowniczka Le Monde Diplomatique, była korespondentka PAP w Jerozolimie. Publikowała na łamach "Przekróju", "Wprostu". Komentatorka m.in. dla: Al-Jazeera English, Wirtualne Media, TokFM, RDC. Związana z Kolektywem Reporterskim.

“Obliterated Families (Zgładzone Rodziny) to multimedialny, interaktywny reportaż internetowy opowiadający historie dziesięciu spośród rodzin ze Strefy Gazy, które wskutek ofensywy izraelskiej w 2014 roku straciły wielu bliskich. W części z tych rodzin nie ocalał nikt, czasem pozostała tylko jedna osoba. Prace nad tym projektem zaczęły się ponad dwa lata temu w Strefie Gazy, w trakcie wojny. Razem z francuską fotografką Anne Paq dokumentowałyśmy skutki izraelskich bombardowań. Gruzy domów, zabici, ranni, karetki pędzące pustymi ulicami, smród rozkładających się ciał, przepełnione szpitale, przepełnione szkoły zamienione w tymczasowe schrony. Wszystko dla izraelskiej armii było celem „uzasadnionym” – i tamte szkoły, i szpitale, i domy, w których spały całe rodziny. Ginęło tyle rodzin, że straciłyśmy rachubę. Po wojnie ONZ policzyło, że 142 palestyńskie rodziny straciły po trzech lub więcej członków". "Stworzona przez nas strona – opowiadająca w szczegółach historię dziesięciu takich rodzin – jest dedykowana pamięci ofiar ataków. Z pomocą zdjęć, tekstów i filmów zbudowałyśmy portrety zabitych i ocalałych. Chciałyśmy pokazać, jak wyglądało ich życie przed wojną, moment izraelskiego bombardowania, ale też dać świadectwo starań, których mieszkańcy Gazy dokładają w walce o sprawiedliwość i godność w pokłosiu wojny".

Na spotkanie z Alą Qandil składać się będzie wykład, wystawa fotografii oraz pokaz filmu.

Miejsce i czas: Instytut Socjologii UJ, ul Grodzka 52. Czwartek 12.01.2017, godz. 18.00, sala 79.

Data opublikowania: 08.01.2017
Osoba publikująca: Wit Hubert