Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowy numer "Kultury Popularnej"

Zapraszamy do lektury specjalnego wydania czasopisma "Kultura popularna" pod redakcją Michała Gulika i Samuela Nowaka. Najnowsze wydanie poświęcone zostało miejscu studiów kulturowych we współczesnej humanistyce.

Fragment z artykułu M. Gulika i S. Nowaka "Co nam zostało po studiach kulturowych? Teoria zaangażowana wobec materializmu i posthumanizmu" z tegoż numeru:

Studia kulturowe to współcześnie bardzo nieostry termin, którym zwykło się określać szeroki wachlarz perspektyw i teorii, sytuujących się na pograniczach bardziej ugruntowanych dyscyplin: literaturoznawstwa, socjologii krytycznej, medioznawstwa, niektórych nurtów filozofii (których jednak tradycyjna filozofia nie traktuje zbyt poważnie) oraz historii idei. Ten stan rzeczy jest w dużej mierze konsekwencją fuzji teoretycznej, do której doszło w obrębie amerykańskiej humanistyki w latach 80. ubiegłego wieku. Mamy tu na myśli wyłonienie się poststrukturalizmu, będącego amerykańskim rozwinięciem i przepracowaniem europejskiego strukturalizmu oraz dekonstrukcji. W tym samym czasie do USA dotarły także prace oraz badacze rozwijający macierzysty projekt studiów kulturowych związanych ze szkołą z Birmingham. Opracowania i koncepcje te funkcjonują obecnie pod zwięzłym szyldem „teorii" (theory), tyleż poręcznym, co mocno uogólniającym. W naszym artykule, będącym wprowadzeniem do specjalnego wydania „Kultury Popularnej", chcielibyśmy przyjrzeć się właśnie brytyjskiej tradycji teorii kultury zainicjowanej w Birmingham. Szkoła ta, rozwijana w ramach Centre for Contemporary Cultural Studies, swój największy rozkwit prze‑ żywała w latach 70. i 80., a jej dorobek uległ następnie dyseminacji w obrębie brytyjskich, australijskich i wreszcie amerykańskich uniwersytetów.

Numer opublikowany jest otwartym dostępie: http://kulturapopularna-online.pl/abstracted.php?level=4&id_issue=875591&dz=s6

Data opublikowania: 03.10.2014
Osoba publikująca: Anna Szwed