Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie wokół "Socjologii muzyki"

W ramach cyklu „SOCJOLOGIA W CENTRUM" zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej książki dr Barbary Jabłońskiej „Socjologia muzyki" (Scholar, Warszawa 2014):

Po co nam muzyka? O muzyce i społeczeństwie okiem (i uchem) socjologa

14 stycznia (środa), godz. 18.00
Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Kraków Sala Kominkowa (czytelnia IS UJ)

  • Jakie funkcje pełni muzyka w społeczeństwie? W jakich obszarach życia społecznego odgrywa szczególną rolę?
  • Czym jest socjologia muzyki?
  • Czy jesteśmy „głuchym społeczeństwem"? Komu i dlaczego potrzebna jest edukacja muzyczna?

Muzyka jest jednym z ważnych elementów życia społecznego. Towarzyszy człowiekowi prawdopodobnie od zawsze, bawiąc, ucząc, dostarczając estetycznych wzruszeń i spełniając najróżniejsze funkcje. W zasadzie trudno wyobrazić sobie życie jakiejkolwiek zbiorowości bez jej muzycznego wymiaru. Ludzie tworzą, wykonują i słuchają muzyki, czyniąc to zarówno wspólnotowo, jak i indywidualnie. To wspólne uczestnictwo w życiu muzycznym w najróżniejszych odsłonach (rozrywkowej, zawodowej, artystycznej, komercyjnej, politycznej, edukacyjnej, religijnej itp.) jest niezwykle ciekawym obszarem refleksji naukowej. Stąd też narodziła się socjologia muzyki, czyli nauka badająca ludzkie praktyki nakierowane na muzykę.

W dyskusji udział wezmą:

dr Barbara Jabłońska - socjolożka, adiunkt w Instytucie Socjologii UJ. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się między innymi wokół zagadnień związanych z teorią kultury i sztuki oraz teoriami komunikacji. Zajmuje się w szczególności problematyką socjologii muzyki, komunikacji medialnej i sfery publicznej oraz analizą dyskursu. Autorka niedawno wydanej książki pt. „Socjologia muzyki" (Scholar, Warszawa 2014).

prof. dr hab. Krzysztof Frysztacki (IS UJ) - socjolog, specjalizuje się także w zakresie pracy socjalnej , profesor zwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim, związany również z Uniwersytetem Opolskim. Spędził szereg lat na uczelniach za granicą, w tym przede wszystkim wielokrotnie w USA. W ostatnich latach zajmuje się głównie teoretycznymi, empirycznymi i aplikacyjnymi aspektami problemów społecznych. W kadencji zapoczątkowanej w roku 2012 został przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN.

prof. dr hab. Piotr Sztompka (IS UJ) - profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego i WSE im. ks. Józefa Tischnera, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk (PAN) i Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). W latach 2002-2006 Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA). W roku 2006 otrzymał najwyższą polską nagrodę naukową zwaną „Polskim Noblem" (Nagroda Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej).

dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz (Akademia Muzyczna) - teoretyczka muzyki, pracowniczka Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego, kierowniczka Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie; członkini sekcji muzykologów Związku Kompozytorów Polskich. W pracy naukowej skoncentrowana na współczesnej muzyce litewskiej i polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Karola Szymanowskiego.

Prowadzenie: dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska (IS UJ) - socjolożka i kulturoznawczyni. Specjalizuje się w problematyce medialnej i filmowej, a także w tematyce socjologii codzienności, socjologii wizualnej, edukacji medialnej oraz kulturze mediów. Bada współczesne przemiany kulturowe i cywilizacyjne, w szczególności wszelkie aspekty życia w społeczeństwie konsumpcyjnym.

 

Data opublikowania: 04.01.2015
Osoba publikująca: Anna Szwed