Rynek pracy migrantów czy rynek pracy dla migrantów?

#trzecistopienwtajemniczeina to cykl, w którym prezentujemy działalność naukową doktorantek i doktorantów Instytutu Socjologii UJ

bohaterka: mgr Natalia Chrobak
tytuł pracy doktorskiej: Migrant - Pracownik - Ukrainiec. O znaczeniu migrantów długoterminowych na polskim rynku pracy.

Czym się zajmuję?

Rynek pracy migrantów, czy rynek pracy dla migrantów? W swojej pracy doktorskiej podejmuję się wyjaśnienia tego zagadnienia w kontekście pracowników z Ukrainy. Zajmuję się migracjami naszych wschodnich sąsiadów na polski rynek pracy. W swoich badaniach skupiam się na pracownikach długoterminowych, którzy przebywają w Polsce ponad rok i pracują legalnie. W badaniach korzystam m. in. z danych zastanych pozyskanych zarówno z polskich, jak i ukraińskich organizacji ds. migracji, pogłębionej analizy materiałów zamieszczanych przez internautów oraz analizy danych jakościowych z wywiadów z pracownikami z Ukrainy.

Dane zastane umożliwiają mi dotarcie do informacji o skali migracji, zmianach w liczbie migrantów, obszarów, z jakich migrują, a także prawa pracy i prawa migracyjnego, co pozwala na opisywanie zjawiska migracji z Ukrainy w skali makro. Dodatkowo, aby nie patrzeć w dane jak w kryształową kulę, wiedzę tę konfrontuję z pogłębionymi badaniami treści zamieszczanych przez internautów. Oznacza to, że przy pomocy zewnętrznych narzędzi wykorzystywanych do śledzenia treści internetowych szukam informacji o opiniach dotyczących pracowników z Ukrainy w Polsce, a następnie tworzę z tych informacji pola semantyczne. Ostatnim i najważniejszym elementem, który badam, są ścieżki zawodowe migrantów oraz ich sposoby radzenia sobie na polskim rynku pracy.

Dlaczego to ma znaczenie?

Wiadomo, że badania są badaniami, a życie życiem. Dlatego staram się, aby moje analizy były maksymalnie użyteczne. Wybrałam taki temat pracy doktorskiej, ponieważ polski rynek pracy wciąż się zmienia. My także zmieniamy się pod jego naciskiem. W ciągu ostatnich 10 lat transformacji podlegały zawody, zapotrzebowanie na pracowników, a nawet sama etykieta zachowań pracowników wobec pracodawców. W chwili obecnej mamy do czynienia w Polsce z kolejnymi zmianami dotyczącymi zapotrzebowania na pracowników, których jest w naszym kraju za mało. Dlatego polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników z Ukrainy. Interesuje mnie, jak funkcjonują oni na polskim rynku pracy i co oznacza dla nich praca i życie w Polsce.

Co robię poza nauką?

Poza rozwojem naukowym zajmuję się prowadzeniem bloga http://sembyme.pl/ o performance marketingu, czyli o tym, jak prowadzić działania reklamowe w systemach tj. Google AdWords, Facebook Ads, Linkedin, Edrone. Zajmuję się także zaawansowaną analityką internetową z wykorzystaniem Google Tag Managera i Google Analytics.
Mgr Natalia Chrobak jest doktorantką w Zakładzie Badań Kultury Współczesnej Instytutu Socjologii UJ. Promotorką pracy jest dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska.
Data opublikowania: 11.03.2019
Osoba publikująca: Olga Maciejewska