Przejdź do głównej treści strony
UJ
Instytut Socjologii
Uniwersytetu Jagiellońskiego
logowanie
english
Studenci
Doktoranci
Pracownicy
COVID-19
Aktualności
Dla kandydatów
Dlaczego IS UJ?
Socjologia - I stopień
Socjologia - II stopień
Praca socjalna - II stopień
Studia III stopnia (doktoranckie)
REKRUTACJA
Studia
Oferta kursów i zapisy na zajęcia – SOCJOLOGIA
Oferta kursów i zapisy na zajęcia – PRACA SOCJALNA
Praktyki studenckie
ERASMUS+
Program MOST
Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii
Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej
Samorząd Studentów Wydziału Filozoficznego UJ
On-line on-Soul
Nauka
Badania i projekty
Publikacje
Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ
Konferencje i seminaria
Socjologia w centrum
Zeszyty Pracy Socjalnej
Pracownia CAQDAS TM LAB
Letnia Szkoła Analizy Danych i Metod Badań Jakościowych
Laboratorium Praktyk Społecznych
Nasi pracownicy i ich zainteresowania badawcze
Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne
Orbis Idearum
On-line on-soul 2020
Instytut
Dyrekcja
Zakłady
Pracownicy i pracowniczki
Doktoranci i doktorantki
Absolwenci i absolwentki
Rada Instytutu Socjologii UJ
Biblioteka IS UJ
e-Biblioteka IS UJ
Fokusownia
Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami
Historia
Galeria
Kontakt
Uniwersytet Jagielloński
/
Wydział Filozoficzny
/
Instytut Socjologii
/
Doktoranci
/
Cykl: III stopień wtajemniczenia
/
Studenci
Doktoranci
Informacje ogólne
Program i kursy
Stypendia doktoranckie i dokumentowanie dorobku
Procedura postępowań o nadanie stopni naukowych na UJ
Obrony i stopnie doktorskie
Granty i finansowanie badań
Erasmus
Cykl: III stopień wtajemniczenia
Ogłoszenia
Kontakt
Pracownicy
COVID-19
"III stopień wtajemniczenia" - cykl prezentacji działalności naukowej doktorantów/ek
Humanistyczne rytuały przejścia
W mojej pracy doktorskiej zajmuję się badaniem sposobów funkcjonowania humanistycznych rytuałów przejścia (ślubów, pogrzebów) w Polsce oraz próbą rekonstrukcji znaczeń w nich zawartych. Analizowane rytuały są w Polsce zjawiskiem stosunkowo nowym, ale obserwuje się ciągły wzrost ich popularności. Główną cechą dystynktywną wskazywaną przez propagatorów humanistycznych ceremonii jest ich indywidualistyczny charakter i „zorientowanie na człowieka”... »
Internet i społeczeństwo obywatelskie na wsi
Technologie zmieniają otaczający nas świat. W swojej rozprawie doktorskiej chcę odpowiedzieć na pytanie, jak Internet wpływa na funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego na wsi. Interesuje mnie przede wszystkim to, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób mieszkańcy obszarów wiejskich wykorzystują wirtualną rzeczywistość do podejmowania szeroko rozumianych działań obywatelskich... »
Religia w sporach o aborcję
W mojej pracy doktorskiej zajmuję się badaniem sposobów argumentacji religijnej w sporach o aborcję. Interesuje mnie to, w jaki sposób odniesienia do religii uzasadniają stanowiska wobec aborcji w tygodnikach opinii (takich jak m.in. Gość Niedzielny, Polityka czy Do Rzeczy), w dokumentach Kościoła rzymskokatolickiego (np. w listach pasterskich Episkopatu) i w wypowiedziach religijnych kobiet, które przeprowadziły zabieg... »
Rynek pracy migrantów czy rynek pracy dla migrantów?
Rynek pracy migrantów, czy rynek pracy dla migrantów? W swojej pracy doktorskiej podejmuję się wyjaśnienia tego zagadnienia w kontekście pracowników z Ukrainy. Zajmuję się migracjami naszych wschodnich sąsiadów na polski rynek pracy. W swoich badaniach skupiam się na pracownikach długoterminowych, którzy przebywają w Polsce ponad rok i pracują legalnie. W badaniach korzystam m. in. z danych zastanych pozyskanych zarówno z polskich, jak i ukraińskich organizacji ds. migracji, pogłębionej analizy materiałów zamieszczanych przez internautów oraz analizy danych jakościowych z wywiadów z pracownikami z Ukrainy... »
Gry cyfrowe w życiu osób starszych
Prowadzone przeze mnie badania są próbą odpowiedzi na pytanie, na ile – w kontekście polskim – gry cyfrowe mogą być wykorzystywane do wspierania osób starszych w procesie starzenia się. Ten zamysł wpisuje się w wizję tzw. pomyślnego starzenia się – czyli takiego, które umożliwia zachowanie możliwie długo wysokiego poziomu różnego rodzaju aktywności – związanych z życiem towarzyskim, ze sprawnością fizyczną i intelektualną... »
Od nabożności synowskiej do emancypacji córek
W ramach swojego doktoratu staram się zweryfikować jakie znaczenie ma obecnie dla Chińczyków cnota xiao – tłumaczona na język polski jako „nabożność synowska”, czasem porównywana do chrześcijańskiego przykazania „czcij ojca i matkę swoją” (ma ona jednak w kulturze chińskiej, zakorzenionej tradycyjnie w konfucjanizmie znaczenie dużo głębsze). Przez stulecia m.in. xiao kształtowało relacje w chińskim społeczeństwie... »
Konflikt wokół praw
Prawo autorskie jest obecnie jedną z najbardziej konfliktogennych gałęzi prawa. Wśród grup społecznych chcących oddziaływać na jego kształt znajdują się, poza autorami i ich odbiorcami, m.in. wydawcy książek, producenci muzyczni i filmowi, organizacje typu ZAiKS oraz wszyscy zaangażowani w rozpowszechnianie dóbr nauki i kultury. Każda z tych grup inaczej rozumie własność intelektualną oraz postrzega optymalny sposób jej ochrony... »
Dlaczego uchylamy się od pracy?
Przedmiotem badań w doktoracie jest zjawisko uchylania się od pracy w organizacjach, czyli tendencji do pracowania mniej, niż oczekuje tego przełożony. Na podstawie analizy literatury naukowej z socjologii, psychologii i ekonomii, analizy prawa pracy oraz wywiadów pogłębionych z pracownikami oraz przełożonymi stworzony został model komputerowy organizacji, w której przełożony przydziela pracownikom do wykonania różnej trudności obowiązki... »