Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wyniki sortowane według etykiety: publikacje

News

publikacje

Kultura organizacji a znaczenie pracy. Etnograficzne studium władzy, działania i partycypacji w amerykańskiej kooperatywie pracowniczej

P. Prokopowicz, Kultura organizacji a znaczenie pracy. Etnograficzne studium władzy, działania i partycypacji w amerykańskiej kooperatywie pracowniczej, WUJ, Kraków 2014.

Książka stanowi pogłębione, etnograficzne studium przypadku strategii budowania kultury organizacji w jednej z najstarszych kooperatyw zajmujących się produkcją kawy Fair Trade w Ameryce Północnej. Badania terenowe, które rozpoczęły się jako eksploracja subiektywnych znaczeń pracy w demokratycznym miejscu pracy

Read More o Kultura organizacji a znaczenie pracy. Etnograficzne studium władzy, działania i partycypacji w amerykańskiej kooperatywie pracowniczej
publikacje

Granice i pogranicza: państw, grup, dyskursów... Perspektywa antropologiczna i socjologiczna

G. Kubica, H. Rusek (red.), Granice i pogranicza: państw, grup, dyskursów... Perspektywa antropologiczna i socjologiczna, Wydawnictwo UŚ, Katowice 2013.

Grupa badaczy i badaczek, socjologów i antropologów, podjęła się zadania ponownego przemyślenia tematyki granic i pograniczy w odniesieniu do szerokiego kontekstu współczesnej kultury. Interesowały ich zarówno granice państwowe, jak i kulturowe; te tworzone między dyscyplinami, dyskursami, ale i klasami.
Read More o Granice i pogranicza: państw, grup, dyskursów... Perspektywa antropologiczna i socjologiczna
publikacje

Jak w witrażach. Tożsamość a religia w biografiach Tatarów Krymskich, Rosjan i Polaków na Krymie

I. Borowik, Jak w witrażach. Tożsamość a religia w biografiach Tatarów Krymskich, Rosjan i Polaków na Krymie, Wydawnictwo SCHOLAR, Warszawa 2014.

Kluczowe w tej książce są trzy pojęcia: tożsamość, religia i biografia. Opowieść o życiu jest świadectwem losów poszczególnej osoby i jednocześnie narracją o wspólnotach, do których przynależy. Daje wyraz nie tylko zmaganiom z określeniem siebie, lecz także wyraża „My", w którym „Ja" jest zakorzenione. Z doświadczanym, nazywanym, nieodnajdywanym lub traconym sensem życia wiąże się właśnie tożsamość.
Read More o Jak w witrażach. Tożsamość a religia w biografiach Tatarów Krymskich, Rosjan i Polaków na Krymie
publikacje

Seksualny kapitał. Wyobrażone wspólnoty smaku i medialne tożsamości polskich gejów

S. Nowak, Seksualny kapitał. Wyobrażone wspólnoty smaku i medialne tożsamości polskich gejów, Universitas, Kraków 2013.

SEKSUALNY KAPITAŁ to propozycja nowego spojrzenia na związki mediów, kultury popularnej i seksualności. Chociaż książka poświęcona została tożsamościom gejów, oferuje ona szerszą perspektywę badań nad kategoriami płci i seksualności w mediach. JAKI WPŁYW na seksualne projekty tożsamościowe mają procesy digitalizacji i konwergencji mediów? W jaki sposób jako użytkownicy mediów konfrontujemy się z politykami tożsamości?

Read More o Seksualny kapitał. Wyobrażone wspólnoty smaku i medialne tożsamości polskich gejów
publikacje

Gry z tożsamością

A. Dziuban, Gry z tożsamością. Tatuowanie ciała w indywidualizującym się społeczeństwie polskim, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Seria: Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Toruń 2013.

Dlaczego tatuowanie ciała staje się dziś w Polsce coraz bardziej popularne? Czy tatuaż to jedynie ozdoba, czy może coś więcej – forma ekspresji siebie i kształtowania własnego „ja"? Czy osoby wytatuowane podkreślają w ten sposób swoją inność i nonkonformizm, czy też przynależność do pewnej wspólnoty? Jakie znaczenie ma tatuaż z perspektywy ich biografii?
Read More o Gry z tożsamością
publikacje

Kobiety w społeczeństwie polskim

A. Palęcka , H. Szczodry, M. Warat (red.), Kobiety w społeczeństwie polskim, WUJ, Kraków 2011.

Szeroki zakres tematów, a co za tym idzie metodologii, odzwierciedla zamysł Redaktorek tomu, by dokonać całościowego oglądu sytuacji społecznej Polek. Poszczególne teksty dopełniają się, tworząc panoramę zagadnień dotyczących kobiecości w polskim społeczeństwie i kulturze.
Read More o Kobiety w społeczeństwie polskim
publikacje

Ponad granicami. Kobiety, migracje, obywatelstwo

M. Warat, A. Małek (red.), Ponad granicami. Kobiety, migracje, obywatelstwo, WUJ, Kraków 2010

To pierwsza w Polsce socjologiczna praca dotycząca złożonych relacji między płcią, migracjami, etnicznością, religią a obywatelstwem, przygotowana przez młode socjolożki Agnieszkę Małek i Martę Warat. Autorkom udało się pozyskać teksty uznanych badaczy i badaczek z zakresu tej problematyki, które pisane są generalnie z perspektywy krytycznej refleksji feministycznej i genderowej.
Read More o Ponad granicami. Kobiety, migracje, obywatelstwo
publikacje

Pytanie o cud

L. Miś, Pytanie o cud. Problemy społeczne i praca socjalna [Zeszyty Pracy Socjalnej], NOMOS, Kraków 2012.

CZĘŚĆ I - WYBRANE PROBLEMY SPOŁECZNE
Rozdział 1. Edukacja na listach problemów społecznych w wybranych krajach
Rozdział 2. Konstrukcjonistyczne badanie problemów dewiacji i przestępczości
Rozdział 3. Przestępczość uliczna a korporacyjna. Zróżnicowane podejście do problemu przestępczości
Rozdział 4. Problemy społeczne w oglądzie zwykłych ludzi i ekspertów

Read More o Pytanie o cud
publikacje

Nasze problemy

L. Miś, M. Nóżka, M. Smagacz-Poziemska, Nasze problemy, Universitas, Kraków 2011.

Książka proponuje krytyczną formułę analizy bezrobocia i biedy jako problemów społecznych, które z jednej strony mają naturę faktów społecznych, a z drugiej strony, w zmediatyzowanym świecie są zjawiskami bardzo wrażliwymi na polityczną oraz instrumentalną ideologizację. Osadzając rozważania w wybranych koncepcjach problemów społecznych, autorzy wskazują na kwestie definicyjne, przyczyny, konsekwencje, dynamikę sporów wokół bezrobocia i biedy
Read More o Nasze problemy
publikacje

The ERASMUS Phenomenon - Symbol of a New European Generation?

B. Feyen, E. Krzaklewska (eds.), The ERASMUS Phenomenon - Symbol of a New European Generation?, Peter Lang - International Academic Publishers, Frankfurt am Main, Berlin, Bern, Bruxelles, New York, Oxford, Wien 2013.

In 2012, the ERASMUS programme celebrated its 25th anniversary. As one of the best-known initiatives of the EU, it has already enabled almost three million students to spend a part of their studies abroad. But ERASMUS is more than just a simple academic exchange programme: designed to contribute to the creation of a «People's Europe», it has become a successful political instrument for shaping generations of European students.
Read More o The ERASMUS Phenomenon - Symbol of a New European Generation?