Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wyniki sortowane według etykiety: publikacje

News

publikacje

Czy miasto jest niepotrzebne? (Nowe) przestrzenie życiowe młodych mieszkańców

M. Smagacz-Poziemska, Czy miasto jest niepotrzebne? (Nowe) przestrzenie życiowe młodych mieszkańców, Scholar, Warszawa 2015.

Ostatnia dekada to okres wyraźnych zmian społeczno-przestrzennych w polskich miastach. Inwestycje w miejskim centrum, powstawanie nowych deweloperskich osiedli mieszkaniowych, ekspansja wielopowierzchniowych obiektów handlowo-usługowych i powiększanie się przedmieść
Read More o Czy miasto jest niepotrzebne? (Nowe) przestrzenie życiowe młodych mieszkańców
publikacje

Konstruowanie nowych tożsamości w warunkach globalizacji

M. Świątkiewicz-Mośny, Konstruowanie nowych tożsamości w warunkach globalizacji, WUJ, Kraków 2015.

Czy tożsamość jest nam potrzebna? Czy ma znaczenie w globalnym świecie, kurczącym się do rozmiarów wioski, w której obowiązują ujednolicone reguły porozumiewania? Czy w świecie homogenicznym, w którym wszystko może wyglądać podobnie, zadajemy sobie pytanie: kim jestem? Teoretyczne odniesienia do pojęcia tożsamości są bardzo bogate i wielowątkowe, pozytywnie odpowiadają na sformułowane wyżej pytania.
Read More o Konstruowanie nowych tożsamości w warunkach globalizacji
publikacje

Krótki wykład o utowarowieniu

K. Romaniszyn, Krótki wykład o utowarowieniu, WUJ, Kraków 2015.

Ostatnie dekady przynoszą gruntowne przeobrażenia w sferze gospodarczej w skali całego świata. W literaturze naukowej i w publicystyce są one identyfikowane i określane na wiele sposobów w odwołaniu do cechy uznanej za główną. Mimo złożoności i wieloaspektowości powstającego porządku jego sedna upatruję w nowej zasadzie pierwszej, ukierunkowującej i organizującej działania najpotężniejszych podmiotów gospodarczych władnych przekształcać współczesny świat.
Read More o Krótki wykład o utowarowieniu
publikacje

Maria Czaplicka - płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna

G. Kubica, Maria Czaplicka - płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna, WUJ, Kraków 2015.

Ta antropologiczna biografia antropolożki, której droga życiowa i kariera naukowa nie ułożyły się według scenariusza sukcesu jest dziełem pionierskim, dającym się porównać chyba tylko z Siostrami Malinowskiego tej samej Autorki (2006). Grażyna Kubica, w świadomym wieloletnim zamierzeniu badawczym, zaszczepia na polskim gruncie osiągnięcia teoretyczne i doświadczenia wypracowane przez zachodnią historię antropologii, w tym nowatorską biografistykę antropologiczną
Read More o Maria Czaplicka - płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna
publikacje

Edukacja globalna w Małopolsce. Podmioty - praktyki - kontekst

K. Jasikowska, E. Pająk-Ważna, M. Klarenbach, Edukacja globalna w Małopolsce. Podmioty - praktyki - kontekst , Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2015.

Współczesny świat zmienia się w błyskawicznym tempie, nie omijając najważniejszych wymiarów życia każdego społeczeństwa, w tym systemu edukacji. Zachodzące procesy dotyczą nie tylko szkół, ale całych środowisk, w jakich funkcjonują, od lokalnego po globalne. W kontekście polskiego systemu edukacji wynikają one np. z rozbudzonych transformacją lat dziewięćdziesiątych oczekiwań Polaków
Read More o Edukacja globalna w Małopolsce. Podmioty - praktyki - kontekst
publikacje

Dekada członkostwa Polski w UE. Społeczne skutki emigracji Polaków po 2004 roku

M. Lesińska, M. Okólski, K. Slany, B. Solga (red. nauk.), Dekada członkostwa Polski w UE. Społeczne skutki emigracji Polaków po 2004 roku , WUW, Warszawa 2014.

Publikacja stanowi próbę podsumowania wiedzy na temat migracji zagranicznych Polaków 10 lat po przyłączeniu Polski do struktur Unii Europejskiej. Książka zawiera syntetyczną i wszechstronną analizę przyczyn, przebiegu i skutków migracji poakcesyjnej z wielu perspektyw
Read More o Dekada członkostwa Polski w UE. Społeczne skutki emigracji Polaków po 2004 roku
publikacje

Ta druga. Obraz kobiety w nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego i w świadomości księży

A. Szwed, Ta druga. Obraz kobiety w nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego i w świadomości księży, NOMOS, Kraków 2015.

Książka koncentruje się wokół problematyki konstruowania płci przez religię. Przedmiotem analizy jest z jednej strony posoborowe nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego, z drugiej zaś konstrukcje płci funkcjonujące w świadomości przedstawicieli tej instytucji – księży rzymskokatolickich.
Read More o Ta druga. Obraz kobiety w nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego i w świadomości księży
publikacje

Idea uniwersytetu. Reaktywacja

P. Sztompka, K. Matuszek (red.), Idea uniwersytetu. Reaktywacja, WUJ, Kraków 2014.

Wybitni polscy uczeni z różnych dyscyplin podejmują krytyczną dyskusję na temat słabości polskich uniwersytetów. Wspólnym mianownikiem zawartych w tomie artykułów jest diagnoza i kierunek terapii.
Read More o Idea uniwersytetu. Reaktywacja
publikacje

Region tradycyjny w unitarnym państwie w dobie globalizacji

A. Bukowski, Region tradycyjny w unitarnym państwie w dobie globalizacji.Przypadek województwa małopolskiego, WUJ, Kraków 2011.

Tematem pracy jest społeczne konstruowanie regionu. Region to społeczna konstrukcja wyłaniająca się w procesie zbiorowego nadawania znaczeń. Instytucje pełnią tu rolę kulturowego instrumentarium.
Read More o Region tradycyjny w unitarnym państwie w dobie globalizacji
publikacje

Socjologia muzyki

B. Jabłońska, Socjologia muzyki, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2014.

Socjologia muzyki to monografia naukowa o muzycznym wymiarze życia społecznego ludzi oraz o refleksji socjologicznej na jego temat. Pierwsza część pracy poświęcona została teoretyczno-metodologicznym zagadnieniom związanym z muzyką i społeczeństwem.

Read More o Socjologia muzyki