Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Migracje kobiet. Perspektywa wielowymiarowa, K. Slany (red.), Kraków 2008

(...) Jest to jedna z pierwszych książek podejmujących niedostatecznie dotychczas w Polsce zbadany fenomen migracji międzynarodowych kobiet, zarówno Polek poszukujących spełnienia swych potrzeb poza granicami naszego kraju, jak i imigrantek szukających pracy w Polsce. Książka potrzebna jest tym bardziej, że proste projekcje poczynione na podstawie ogólnych badań nad migracjami, w tym migrującymi mężczyznami są w tym przypadku zdecydowanie niewystarczające.

Nowy paradygmat proponowany przez zespół prof. Krystyny Slany doskonale koresponduje z analogicznymi poszukiwaniami znanych mi europejskich i pozaeuropejskich ośrodków badawczych zajmujących się migracjami międzynarodowymi. Dzięki temu uważny czytelnik tej książki znajdzie w niej odpowiedź nie tylko na pytanie o to, co jest dziś specyficzne dla migrujących Polek oraz kobiet-imigrantek podejmujących pracę (legalnie, a także w szarej strefie), lecz również co jest uniwersalne we współczesnych migracjach, a jednocześnie odmienne (m.in. ze względu na cechy swoiste społeczeństwa informacyjnego, w tym jego możliwości komunikacyjne i transportowe, jurydyzację praw człowieka, Kartę Praw Podstawowych, Europejską Kartę Społeczną i obowiązujące dyrektywy Unii Europejskiej) od dawnych właściwości transgranicznych ruchów wędrówkowych (indywidualnych i zbiorowych).

Z recenzji prof. zw. dr hab. Hieronima Kubiaka

Należy zwrócić uwagę na metodologię badań wykorzystywaną w realizacji badań, stanowiących podstawę prezentowanych artykułów do tej pracy. Autorki korzystają z jednej strony z różnych źródeł zastanych, często bardzo ograniczonych (dokumenty, dane statystyczne oferowane przez odpowiednie instytucje i organizacje zajmujące się migracjami) oraz źródeł wywołanych ( wywiady z ekspertami oraz biograficzne wywiady z migrantkami). Praca ta lokuje się w nurcie socjologii życia codziennego, bazującej na materiale jakościowym. Autorki tekstów wykorzystują metody jakościowe, które wiele nowego wnoszą do epistemologii genderowej, a także feministycznego empiryzmu pochylającego się nad migracjami kobiet.

Z recenzji prof. zw. dr hab.Lucjana Kocika

Data opublikowania: 13.05.2013
Osoba publikująca: Emil Gleguła