Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

publikacje

Rodzina. Kondycja i przemiany, M. Świątkiewicz-Mośny (red.)

M. Świątkiewicz-Mośny (red.), Rodzina. Kondycja i przemiany, Seria: Jagiellońskie Studia Socjologiczne, Wydawnictwo UJ, Kraków 2011.

Opisywanie rodziny wydaje się nie mieć końca, dlatego że rodzina się zmienia pod wpływem warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Próżno szukać praprzyczyny, ale warto zastanowić na przykład nad tym jak procesy indywidualizacji wpływają na rodzinę, jej strukturę, formę, realizację ról wewnątrzrodzinnych. Warto spróbować odpowiedzieć na pytania dlaczego dorosłe dzieci mieszkają z rodzicami albo co się dzieje gdy w domu pojawia się zmywarka? Po wejściu do UE istotne jest pytanie jakie konsekwencje mają zarobkowe migracje rodziców?
więcej o Rodzina. Kondycja i przemiany, M. Świątkiewicz-Mośny (red.)
publikacje

Antysemityzm, Holokaust, Auschwitz..., M. Kucia (red.)

M. Kucia (red.), Antysemityzm, Holokaust, Auschwitz w badaniach społecznych, Seria: Jagiellońskie Studia Socjologiczne, Wydawnictwo UJ, Kraków 2011.

Auschwitz, Holokaust, antysemityzm…
Te trzy słowa symbole ewokują całą listę pytań badawczych. Czym jest dzisiaj dla nas - mieszkańców Polski - Auschwitz? Jaką wiedzę na temat obozu posiadamy, zwłaszcza czy wiemy, że Żydzi stanowili największą grupę ofiar? Czego symbolem jest dla nas - Polaków - Auschwitz, szczególnie czy jest raczej symbolem polskiego męczeństwa, czy żydowskiego Holokaustu? Jaki jest stosunek Polaków do Żydów? Jak szeroko rozpowszechniony i jak głęboki jest antysemityzm w Polsce, w jej różnych regionach i środowiskach?
więcej o Antysemityzm, Holokaust, Auschwitz..., M. Kucia (red.)
publikacje

Nowa droga do zniewolenia?, K. Romaniszyn (red.)

Krystyna Romaniszyn (red.), Nowa droga do zniewolenia?, O życiu w społeczeństwie konsumpcyjnym, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011.

Książka pokazuje różne oblicza społeczeństwa konsumpcyjnego i jego kultury, istniejące w nim możliwości wyboru i działania oraz ograniczenia i formy uprzedmiotowienia. Przedstawiony opis i interpretacja rzeczywistości w żadnym wypadku nie są jeremiadą. Przeciwnie, powstał obraz współczesnej kultury społeczeństwa konsumpcyjnego i jej nosicieli, namalowany w jasnych barwach lub, ostrożniej, z przewagą jasnych barw
więcej o Nowa droga do zniewolenia?, K. Romaniszyn (red.)
publikacje

Democracy, State and Society, M. Góra and K. Zielińska (eds.)

Magdalena Góra, Katarzyna Zielińska (eds.), Democracy, State and Society. European Integration in Central and Eastern Europe, Jagiellonian University Press (Wyd. UJ), Kraków 2011.

In the years after the breakthrough events of 1989, the concept of Central and Eastern Europe (CEE) came to be widely used as a synonym for the group of ten countries from the former Eastern Bloc aspiring to EU membership. This book is an attempt to demonstrate and assess the changes resulting from the EU enlargements of 2004 and 2007 and European integration processes, identifying both the similarities and the differences in the countries of the region.
więcej o Democracy, State and Society, M. Góra and K. Zielińska (eds.)
publikacje

Nierówności edukacyjne..., P. Długosz, M. Niezgoda

Piotr Długosz, Marian Niezgoda, Nierówności edukacyjne wśród młodzieży Małopolski i Podkarpacia, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011.

Niewątpliwą zaletą opiniowanej książki jest umiejętność wykorzystania różnych źródeł, przede wszystkim sondażowych. Jest nią także wieloaspektowość i kontekstualizacja zamieszczonych w niej analiz. Autorzy, (...) starają się zastosować do zebranego w odpowiedni sposób materiału techniki analizy danych wychodzących poza proste rozkłady. Co ważniejsze, zgromadzone dane starają się interpretować, pokazując socjologiczny sens pojawiających się związków statystycznych.
więcej o Nierówności edukacyjne..., P. Długosz, M. Niezgoda