Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Socjologia w Centrum

Socjologia w Centrum to cykl debat naukowych w Instytucie Socjologii UJ, które dotyczą najnowszych publikacji książkowych naszych pracowniczek i pracowników, a także monografii gości zapraszanych z innych ośrodków akademickich. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, w czwartki - i są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób!

W styczniu 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie w reaktywowanym po przerwie wymuszonej pandemią cyklu.

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkania w ramach cyklu od 2024 roku

swc-2

Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym

Instytut Socjologii UJ i Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w ramach cyklu Socjologia w Centrum zapraszają na spotkanie zatytułowane Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: "Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym". Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2024 r. (czwartek) o godz. 14:00 w Instytucie Socjologii UJ (ul. Grodzka 52) w Sali Kominkowej – Czytelni Biblioteki IS UJ (I piętro). Podczas debaty będziemy rozmawiać z Autorami książki Rozwój jako ruch społeczny: dr. hab. Grzegorzem Forysiem, prof. UKEN (Uniwersytet UKEN) prof. dr. hab. Krzysztofem Gorlachem (Uniwersytet Jagielloński, profesor emeritus) a także z zaproszonymi w roli dyskutantów Gośćmi:
więcej o Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polska małych miast(ek)

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Socjologia w Centrum, które odbędzie się 12 kwietnia 2018 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, sala nr 79.


W spotkaniu udział wezmą:

  • dr hab. Maciej Gdula (IS UW)
  • prof. dr hab. Krzysztof Gorlach (IS UJ)
  • dr hab. Jarosław Flis (IDMiKS UJ)

Prowadzenie: dr hab. Andrzej Bukowski (IS UJ)
 

  • Skąd się wzięła „dobra zmiana"?
  • Czym jest neoautorytaryzm?
  • Jaki obraz współczesnej Polski wyłania się z raportu zespołu Macieja Gduli?


Abstrakt wystąpienia dr hab. Macieja Gduli, które będzie punktem wyjścia do dyskusji w ramach spotkania:

Neoatorytaryzm – w poszukiwaniu narzędzi pojęciowych służących zrozumieniu współczesnej polityki

Przemiany współczesnego życia politycznego – a zwłaszcza coraz powszechniejsza tendencja do odchodzenia od zasad liberalnej demokracji – skłaniają do refleksji zarówno nad anatomią jak i źródłami doświadczanych przez nas przemian. W ich interpretacjach wydają się przeważać głosy uwypuklające kres i kryzys dotychczasowych instytucji czy to węziej rozumianego świata politycznego np. demokracji przedstawicielskiej czy szerzej całego modelu społecznego opartego o rynek, wolną sferę publiczną i system wyborczej rywalizacji partyjnej. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie interpretacja oparta nie tyle na wykazywaniu kresu dotychczasowego modelu, ale analizie nowych warunków uprawiania polityki. Koncepcja neoautorytaryzmu wyrastająca z badań nad klasami społecznymi jest konkurencyjna wobec innych ujęć uwypuklając przemiany sfery publicznej związane z dominacją Internetu, nowe zasady rywalizacji politycznej, dowartościowanie dramatu politycznego i napięcia klasowe niesprowadzalne do wymiaru ekonomicznego.


O uczestnikach:

dr hab. Maciej Gdula – socjolog, badacz polskiego systemu klasowego, komentator i publicysta. Jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, publicystą „Krytyki Politycznej” oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Autor m.in. książki pt. „Nowy autorytaryzm”, która ukazała się w styczniu bieżącego roku oraz współautor raportu pt. „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta", w których przedstawia wyniki badania poglądów i postaw politycznych mieszkańców małe¬go miasta w dwa lata po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość. Zainteresowania naukowe łączy z zaangażowaniem w debatę publiczną.


prof. dr hab. Krzysztof Gorlach – jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Socjologii UJ. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół problematyki socjologii obszarów wiejskich i rolnictwa, a także socjologii polityki i państwa oraz socjologii ruchów społecznych. W latach 1990 i 1996/1997 przebywał w USA w Uniwersytecie stanowym Wisconsin w Madison jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej oraz Fundacji Fulbrighta. W roku 1995 przebywał w Oxford University jako stypendysta programu Oxford-Cambridge Hospitality Scheme for East European Scholars. W roku 2003 przebywał w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu (Austria) jako stypendysta Andrew W. Mellon Foundation. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Socjologii Struktur Społecznych IS UJ.


dr hab. Jarosław Flis – politolog, socjolog, publicysta, komentator polityczny, bloger. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego". Zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, jest adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej. W pracy naukowej specjalizuje się w zagadnieniach z obszaru public relations, komunikowania politycznego. socjologii polityki, zachowań wyborczych i lokalnej sceny politycznej oraz partycypacji społecznej. W obszarze jego zainteresowań pozostają także kwestie związane z zarządzaniem instytucjami publicznymi.


dr hab. Andrzej Bukowski – adiunkt w Zakładzie Socjologii Sfery Publicznej IS UJ, od września 2012 roku pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Socjologii UJ ds. badań i rozwoju, jest także członkiem Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego z ramienia Wydziału Filozoficznego UJ. Jest recenzentem Narodowego Centrum Nauki, pełnił także funkcję Członka Zespołu Ekspertów w dziale Nauk Humanistycznych i o Sztuce. Jest autorem i współautorem licznych książek i artykułów z zakresu regionalizmu, rozwoju lokalnego i regionalnego, demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, publikowanych w kraju i za granicą. Brał udział w kilkunastu projektach naukowo-badawczych realizowanych m.in. z funduszy Komitetu Badań Naukowych, Narodowego Centrum Nauki, Unii Europejskiej i Banku Światowego. Naukowo zajmuje się socjologią władzy i polityki, zagadnieniami demokracji lokalnej i samorządu terytorialnego, socjologią miasta, ruchów i ideologii miejskich oraz socjologią władzy.