Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Socjologia w Centrum

Socjologia w Centrum to cykl debat naukowych w Instytucie Socjologii UJ, które dotyczą najnowszych publikacji książkowych naszych pracowniczek i pracowników, a także monografii gości zapraszanych z innych ośrodków akademickich. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, w czwartki - i są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób!

W styczniu 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie w reaktywowanym po przerwie wymuszonej pandemią cyklu.

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkania w ramach cyklu od 2024 roku

swc-2

Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym

Instytut Socjologii UJ i Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w ramach cyklu Socjologia w Centrum zapraszają na spotkanie zatytułowane Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: "Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym". Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2024 r. (czwartek) o godz. 14:00 w Instytucie Socjologii UJ (ul. Grodzka 52) w Sali Kominkowej – Czytelni Biblioteki IS UJ (I piętro). Podczas debaty będziemy rozmawiać z Autorami książki Rozwój jako ruch społeczny: dr. hab. Grzegorzem Forysiem, prof. UKEN (Uniwersytet UKEN) prof. dr. hab. Krzysztofem Gorlachem (Uniwersytet Jagielloński, profesor emeritus) a także z zaproszonymi w roli dyskutantów Gośćmi:
więcej o Wokół książki Grzegorza Forysia i Krzysztofa Gorlacha: Rozwój jako ruch społeczny. Wykłady o ruchach społecznych i rozwoju zrównoważonym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości

Instytut Socjologii UJ oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Pracownia Muzeum - Miejsce Pamięci na terenie byłego KL Plaszow serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu Socjologia w Centrum pt. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości, które odbędzie się 24 stycznia 2019 roku (czwartek) o godzinie 18.00 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, sala nr 79 (II piętro).


W spotkaniu udział wezmą:

  • dr hab. Hubert Kaszyński (Instytut Socjologii UJ)
  • prof. dr hab. Andrzej Szpociński (Instytut Studiów Politycznych PAN)
  • prof. dr hab. Maria Flis (Instytut Socjologii UJ)
  • prof. dr hab. Marek Kucia (Instytut Socjologii UJ).


Fragment wystąpienia dr hab. Huberta Kaszyńskiego, które będzie punktem wyjścia do dyskusji:

Do dzisiaj przestrzeń byłego obozu KL Plaszow jest 'nie-miejscem', swoim i obcym, przyjaznym i wrogim, a nade wszystko zadziwiającym swoją sprzecznością terenu rekreacyjnego i przynależnego pamięci o zmarłych i zamordowanych. Siła tej trwającej niezmiennie od przeszło 70 lat ambiwalencji – swoistego gordyjskiego węzła pamięci i zapominania, prób upamiętniania i spychania do społecznej nieświadomości lokalnych doświadczeń Holocaustu – prowokuje, aby postawić pytanie dotyczące możliwej roli, którą mają do wypełnienia nie tylko dialogicznie zorientowani profesjonaliści, ale przede wszystkim mieszkańcy w procesie upamiętniania i rozwoju środowisk lokalnych naznaczonego trudnym dziedzictwem...


O uczestnikach spotkania:

dr hab. Hubert Kaszyński - socjolog i pracownik socjalny, adiunkt w Instytucie Socjologii UJ. W latach 2007-2013 kierownik socjologicznych studiów niestacjonarnych o specjalności pracy socjalnej. Od 1989 roku jako pracownik socjalny zaangażowany w terapię społeczną na rzecz osób chorujących psychicznie (do 2011 asystent w Oddziale Dziennym Kliniki Psychiatrii Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, 1993-2006 kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej). Od 1997 współpracownik Powiatowego, a następnie Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Założyciel i członek Zarządu Instytutu Terapii i Edukacji Społecznej – Stowarzyszenie. Autor publikacji z zakresu socjologicznej pracy socjalnej, zdrowia psychicznego oraz ekonomii i przedsiębiorczości społecznej.


prof. dr hab. Andrzej Szpociński - absolwent polonistyki i socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN, były ekspert Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w latach 1989-1991 przedstawiciel Polski w CIRCLE, redaktor naukowy serii wydawniczej Współczesne społeczeństwo polskie wobec przeszłości (Scholar). Autor i redaktor wielu książek oraz ponad 100 artykułów, przede wszystkim na temat kultury artystycznej, dziedzictwa kulturowego oraz mediów. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. pamięć społeczna, jej kulturowe i społeczne uwarunkowania, polityka pamięci; przemiany kultury współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem roli nowych mediów w tych przemianach; naród i poczucie narodowości - kulturowe uwarunkowania ich przemian.


prof. dr hab. Maria Flis - kierowniczka Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ. W latach 2012-2016 była Prorektorem ds. rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe dotyczą historii myśli antropologii społecznej i teorii kultury, mechanizmów tworzenia i uobecniania znaczeń oraz zagadnień z zakresu socjologii wiedzy. Autorka kilkudziesięciu artykułów, monografii i książek współautorskich. Członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (sekcja antropologii społecznej) i European Association of Social Anthropologists. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2007), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008), Medalem Złotym za Długoletnią Służbę (2009).


prof. dr hab. Marek Kucia - studiował nauki polityczne i socjologię w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz filozofię w Oxford University. Uzyskał doktorat i habilitację z socjologii na UJ oraz tytuł profesora nauk społecznych. Odbył staż podoktorski w Oxfordzie, pracując równocześnie w instytucie Gallupa w Londynie. Od 1993 roku pracuje w Instytucie Socjologii UJ, gdzie pełnił funkcje zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych i dyrektora oraz gdzie kieruje Zakładem Socjologii Władzy. Wykładał gościnnie w wielu uniwersytetach europejskich i amerykańskich. Jako Marie Curie Fellow pracował badawczo w Lunds Universitet.


Zainteresowanym tematyką polecamy artykuł dr hab. Huberta Kaszyńskiego i mgr Olgi Maciejewskiej pt. "Krzywda. Odpowiedzialność. Przebudzenie. Wokół pamięci krakowskiego getta i KL Plaszow", którego treść będzie punktem wyjścia do dyskusji podczas spotkania.