Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wyniki sortowane według etykiety: pracownicy

News

pracownicy

Spotkanie autorskie Darii Łuckiej wokół książki poetyckiej "Zapiski Anieli"

We wtorek, 23 maja br. w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszą" przy Bibliotece Kraków odbędzie się spotkanie autorskie Darii Łuckiej wokół książki poetyckiej Zapiski Anieli. Prowadzenie: Bogusław Michalec Daria Łucka - urodzona w Rzeszowie, życiowo i zawodowo związana z Krakowem. Z wykształcenia socjolog, patrzy na świat z nutą refleksyjności i dystansu. W wolnych chwilach łapie metafory i próbuje je oswoić. W Zapiskach Anieli – swoim debiucie poetyckim – Autorka przedstawia opowieść tytułowej bohaterki. Opowieść o nadziei i marzeniach, ale też o niepewności i zwątpieniu, snutą w rytmie pór roku, na tle zmieniającej się przyrody. Aniela nie znosi jednak chronologii, jednoznaczności, symetrii; woli to, co zamazane, od tego, co w konturach. Ma również niezwykły dar: potrafi przekraczać granice czasu i przestrzeni. Dlatego opowiadana przez nią historia będzie nieco przewrotna. I będzie mieć wiele wymiarów.
Read More o Spotkanie autorskie Darii Łuckiej wokół książki poetyckiej "Zapiski Anieli"
studenci doktoranci pracownicy

19 maja dodatkowym dniem wolnym od zajęć

Informujemy i przypominamy, że zgodnie z kalendarzem akademickim, piątek w tygodniu, w którym odbywają się Juwenalia, jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktycznych!
Read More o 19 maja dodatkowym dniem wolnym od zajęć
studenci doktoranci pracownicy

Gender Equality in Central and Eastern Europe CoP online meeting

We are pleased to invite you to our next Gender Equality in Central and Eastern Europe CoP online meeting, which will take place on Friday, 19. May 2023, 9:00-10:30 (CEST). The meeting will be in a form of the panel discussion focussing on gender equality and academic career development with two leading researchers in this field (and also members of our CoP): Anna Knapińska and Anna Górska. The discussion will be focused on their recent publications: Women in Technoscience. Professional biographies of female professors // Kobiety w technonauce. Biografie zawodowe profesorek (by A.Knapińska, 2022; OPI - PIB) Gender and Academic Career Development in Central and Eastern Europe (by A. Górska, 2023; Routledge).
Read More o Gender Equality in Central and Eastern Europe CoP online meeting
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie z cyklu Forum IS UJ: Społeczne reprezentacje antykoncepcji awaryjnej w kontekście władzy nad seksualnością kobiet – analiza dyskusji prasowej wokół pigułki ellaOne

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Forum Instytutu Socjologii UJ, podczas którego mgr Idalina Odziemczyk-Stawarz zaprezentuje wystapienie zatytułowane Społeczne reprezentacje antykoncepcji awaryjnej w kontekście władzy nad seksualnością kobiet – analiza dyskusji prasowej wokół pigułki ellaOne Czwartek, 18 maja 2023 r. godz. 10:00 - 11:00 Instytut Socjologii UJ, Czytelnia Biblioteki Celem prezentowanych badań było odtworzenie społecznych reprezentacji antykoncepcji awaryjnej, jakie kształtowały się w polskim dyskursie prasowym przy okazji zmian prawnych w zakresie dostępności pigułki ellaOne. Ze względu na powiązanie tematyki dyskusji odbywającej się w latach 2015 – 2017 z szerszym zagadnieniem seksualności kobiet, jej analiza uwidoczniła powiązania pomiędzy rozumieniem i interpretowaniem antykoncepcji po stosunku a konstruowaniem normatywnych wzorów kobiecej seksualności oraz procesami sprawowania nad nią władzy i kontroli.
Read More o Zaproszenie na spotkanie z cyklu Forum IS UJ: Społeczne reprezentacje antykoncepcji awaryjnej w kontekście władzy nad seksualnością kobiet – analiza dyskusji prasowej wokół pigułki ellaOne
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Konsultacje "Strategii klimatyczno-ekologicznej UJ 2030"

W dniu 8 maja rozpoczynają się ogólnouczelniane konsultacje Strategii klimatyczno-ekologicznej UJ 2030, dokumentu mającego na celu wyznaczenie kierunków rozwoju Uczelni w zakresie ograniczania szkodliwego działania na klimat i przyrodę. Strategia została przygotowana w zgodzie z aktualną wiedzą naukową i misją Uczelni przez powołaną w 2021 r. przez Rektora UJ Radę Klimatyczną. Kolejnym krokiem jest skonsultowanie tej propozycji z całą społecznością akademicką, tak aby w jak największym stopniu reprezentowała ona priorytety nas wszystkich, zwłaszcza w omawianych przez Strategię kwestiach takich jak infrastruktura, zarządzanie zasobami i kultura organ
Read More o Konsultacje "Strategii klimatyczno-ekologicznej UJ 2030"
studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na dyskusję wokół zdrowia psychicznego w Instytucie Socjologii UJ

Pół roku temu podczas jednej z Rad Instytutu zaczęliśmy (oczywiście nie po raz pierwszy) sygnalizować niepokojące nas trudności emocjonalne studentek oraz studentów. Stan zatroskania łączył się z potrzebą dyskusji wokół pytania: w jaki sposób instytutowa wspólnota może odpowiedzieć na potrzeby związane ze zdrowiem psychicznym osób studiujących? Zapraszamy na debatę, której celem jest kontynuacja podjętej problematyki! Termin i miejsce spotkania: 11 maja 2023 r., godz. 12:00 - 13:30 Czytelnia Biblioteki IS UJ
Read More o Zaproszenie na dyskusję wokół zdrowia psychicznego w Instytucie Socjologii UJ
studenci doktoranci pracownicy

Zajęcia w formie zdalnej w dniach 4-5 maja br.

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z decyzją Władz Dziekańskich w dniach 4 i 5 maja (czwartek i piątek), zajęcia w Instytucie Socjologii UJ będą odbywały się w formie zdalnej.
Read More o Zajęcia w formie zdalnej w dniach 4-5 maja br.
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie pt. "Transformacja energetyczna. Aspekty temporalne"

Oddział krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego we współpracy z Instytutem Socjologii UJ zapraszają na dyskusję w ramach cyklu Wieczory Socjologiczne pt. Socjologia kryzysu // Transformacja energetyczna. Aspekty temporalne. 27 kwietnia 2023 roku, godz. 18:00 Instytut Socjologii UJ ul. Grodzka 52, Kraków sala 79 (II piętro) W kolejnej odsłonie mini-serii Socjologia kryzysu zapraszamy do dyskusji na temat transformacji energetycznej jako trwającego procesu przemian społeczno-technologicznych, z którymi wiążą się oczekiwania co do decyzji, wyobrażenia technologii, odczuwane kryzysy i niepewności. W tym kontekście postawimy pytania o różne koncepcje czasu, miejsce nauki w społeczeństwie funkcjonalnie zróżnicowanym i pojęcia kryzysu. Ambitnym zamierzeniem będzie otwarcie pola do rozmowy o świecie posttransformacyjnym.
Read More o Zaproszenie na spotkanie pt. "Transformacja energetyczna. Aspekty temporalne"
pracownicy

Ogłoszenie wspólnego konkursu POB FutureSoc i POB qLife

Ogłoszenie konkursu na wsparcie współpracy interdyscyplinarnej pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w ramach programu strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim (ID.UJ) Interdyscyplinarna współpraca między dziedzinami nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk społecznych. Konkurs realizuje zadanie interdyscyplinarnej współpracy między dziedzinami nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk społecznych jako działanie nr 4 w ramach programu strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim. Do konkursu mogą być zgłaszane interdyscyplinarne projekty obejmujące tematykę badawczą POB FutureSoc i POB qLife ze szczególnym uwzględnieniem tematyki powiązanej z projektem flagowym Centrum Badań Mózgu.
Read More o Ogłoszenie wspólnego konkursu POB FutureSoc i POB qLife
studenci doktoranci pracownicy

Wystawa "Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr w Cieszynie i Bielsku. Zapomniane ewangelickie i kobiece dziedzictwo"

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr w Cieszynie i Bielsku. Zapomniane ewangelickie i kobiece dziedzictwo przygotowanej przez prof. dr hab. Grażynę Kubicę-Heller, która podczas wydarzenia wygłosi także wykład wprowadzający. Środa, 8 marca 2023 roku, godz. 16:00 Instytut Religioznawstwa UJ Wystawa prezentuje kulturową historię ewangelickiego diakonatu Schlesisches Evangelisches Schwesternhaus. Była to jedna z pierwszych możliwości kariery zawodowej kobiet na Śląsku Cieszyńskim. Diakonat został powołany do życia w 1892 roku razem z Powszechnym Szpitalem Zboru Ewangelickiego Cieszyńskiego. Dzięki pracy profesjonalnych diakonis-pielęgniarek jego
Read More o Wystawa "Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr w Cieszynie i Bielsku. Zapomniane ewangelickie i kobiece dziedzictwo"