Zaproszenie na dyskusję wokół zdrowia psychicznego w Instytucie Socjologii UJ

Pół roku temu podczas jednej z Rad Instytutu zaczęliśmy (oczywiście nie po raz pierwszy) sygnalizować niepokojące nas trudności emocjonalne studentek oraz studentów. Stan zatroskania łączył się z potrzebą dyskusji wokół pytania: w jaki sposób instytutowa wspólnota może odpowiedzieć na potrzeby związane ze zdrowiem psychicznym osób studiujących?

Zapraszamy na debatę, której celem jest kontynuacja podjętej problematyki!

Termin i miejsce spotkania:
11 maja 2023 r., godz. 12:00 - 13:30
Czytelnia Biblioteki IS UJ

Początkiem poszukiwania odpowiedzi na pytanie o rolę Instytutu w dbałości o zdrowie psychiczne był otwarty studencki warsztat zatytułowany Kryzys? Stres?. Zaproszenie na warsztat zawierało następujący opis: Jesteś w trudnej sytuacji i zastanawiasz się, jak tu studiować? Rozmawiać z prowadzącymi, nie rozmawiać? A może kiedyś byłxś w takiej sytuacji i chcesz podzielić się przeżyciami?

Warsztat odbył się 11 marca 2023 roku (zobacz tutaj!); wspólnie pracowała mała grupa, której zadaniem było nie tylko uchwycenie specyfiki rzeczywistości ukrytej za ogólnym sformułowanie "kryzys", ale również określenie w jakich obszarach (odnoszących się do faktu studiowania) manifestuje się on ze szczególną siłą. Grupa pracowała również nad zdefiniowaniem dostępnych narzędzi/sposobów neutralizowania sytuacji "kryzysowych/trudnych" zastanawiając się co mogą zrobić osoby studiujące, pracujące, a co możemy podjąć razem jako ludzie w przestrzeni Instytutu Socjologii UJ.

Podczas najbliższego spotkania – precyzyjnie oraz w dużej syntezie – przedstawimy posumowanie studenckiej pracy, zwracając uwagę przede wszystkim na potencjalne rozwiązania. Następnie otworzymy przestrzeń dyskusji poszukując możliwych uwspólnień!