Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

aktualności doktoranci pracownicy

Ogłoszenie o stanowisku w projekcie Horyzontu Europa PLAN’EAT

O projekcie Projekt Food systems transformation towards healthy and sustainable dietary behaviour (PLAN’EAT) służy wypracowaniu rekomendacji i narzędzi zmiany ku bardziej zrównoważonym i zdrowym nawykom żywieniowym. Jego częścią są wielosektorowe, wieloaspektowe i wielodyscyplinowe badania w całej Europie, która będą podstawą identyfikacji kluczowych czynników wzorów żywieniowych i wypracowania skutecznych rozwiązań, przekładających się na poprawę konsumpcji żywności w Europie. Badanie realizowane są w konsorcjum 24 partnerów, w tym uniwersytetów, różnego rodzaju jednostek badawczych i edukacyjnych, think-tanków i innych podmiotów.
więcej o Ogłoszenie o stanowisku w projekcie Horyzontu Europa PLAN’EAT
aktualności

The 2nd Annual International Seminar "Memory and Education: Hope and Disappointment?"

Special Interest Group of European Association of Schools of Social Work Holocaust Heritage for Contemporary Clinical Social Work will kindly invite you to the 2nd Annual International Seminar entitled Memory and Education: Hope and Disappointment? The Seminar will take place on June 24, 2022 at 5:30 pm, online on ZOOM (LINK to the meeting) The special guests of the Seminar: JUDr .Tomáš Kraus – Director of The Terezin Initiative Institute, Czech Republic Prof. Dr. Susanne Maurer – Philipps-Universität Marburg, Germany
więcej o The 2nd Annual International Seminar "Memory and Education: Hope and Disappointment?"
aktualności

II miejsce socjologii w IS UJ w Rankingu "Perspektywy 2022"

Z wielką radością informujemy, że socjologia w Instytucie Socjologii UJ ponownie zajęła II miejsce w Rankingu Kierunków Studiów "Perspektywy 2022". Wyniki rankingu, w którym od lat utrzymujemy się na podium, podkreślają wysoką jakość naszych studiów i bardzo silną pozycję naszej jednostki w świecie nauki. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym pracownikom i pracowniczkom oraz studentom i studentkom za ten wspólny sukces!
więcej o II miejsce socjologii w IS UJ w Rankingu "Perspektywy 2022"
aktualności

Relacja z jubileuszowego 10. Seminarium Skoncentrowane na Osobie „nasza mała mama”

7 czerwca 2022 r. w Centrum Wsparcia Dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się jubileuszowe 10. Seminarium Skoncentrowane na Osobie zatytułowane nasza mała mama. Uczestnicy i uczestniczki Seminarium mieli wyjątkową okazję spotkać się z Lidią Iwanowską-Szymańską - autorką książki nasza mała mama i wysłuchać Jej osobistej opowieści o doświadczeniu dzieciństwa z Głuchą mamą, budowaniu i rozwoju relacji z nią oraz wyzwaniach związanych z wychowywaniem się w rodzinie z głuchym rodzicem. Dodatkową wartością spotkania był fakt, że w całości tłumaczone było na Polski Język Migowy - serdecznie dziękujemy Paniom Anecie Uhruskiej z Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ i Bożenie Nowak za włączenie się w Seminarium! Nie mniej ważnym tematem spotkania był temat dostępności
więcej o Relacja z jubileuszowego 10. Seminarium Skoncentrowane na Osobie „nasza mała mama”
aktualności

Reprezentantki IS UJ w gremiach Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

11 czerwca br. w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów i Delegatek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, które przyniosło dobre wieści dla naszego Instytutu! Nową członkinią Zarządu Głównego PTS została wybrana dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ. Instytut Socjologii UJ ma obecnie trzyosobową reprezentację w tym gremium - członkiniami ZG PTS są także dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ i dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ. Ponadto Profesor Gadowska została wybrana do jury oprzyznawanej przez PTS nagrody im. Stanisława Ossowskiego. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
więcej o Reprezentantki IS UJ w gremiach Polskiego Towarzystwa Socjologicznego
aktualności

Nadanie dr hab. Grażynie Kubicy-Heller tytułu naukowego profesora

Z wielką radością dzielimy się z Państwem informacją, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2022 roku nadał dr hab. Grażynie Kubicy-Heller tytuł naukowy profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki socjologiczne. Serdecznie gratulujemy Pani Profesor!
więcej o Nadanie dr hab. Grażynie Kubicy-Heller tytułu naukowego profesora
aktualności

Nadanie dr Ewie Kopczyńskiej stopnia naukowego doktor habilitowanej

Szanowni Państwo, z ogromną radością pragniemy poinformować, że podczas ostatniego posiedzenia Rada Dyscypliny Nauki socjologiczne UJ nadała dr Ewie Kopczyńskiej stopień naukowy doktor habilitowanej.
więcej o Nadanie dr Ewie Kopczyńskiej stopnia naukowego doktor habilitowanej
aktualności doktoranci pracownicy

XVIII Zjazd Socjologiczny - Biuletyn Zjazdowy

Szanowni Państwo, gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią kolejnych numerów Biuletynu Zjazdowego przygotowywanego przez Komitet Organizacyjny XVIII Zjazdu Socjologicznego. Ideą opracowania Biuletynu jest możliwie szerokie i przejrzyste informowanie o przygotowaniach do Wydarzenia, które odbędzie się w dniach 14 - 17 września 2022 roku w Warszawie oraz zaproszenie do włączenia się w aktywności okołzjazdowe. ​ Dotychczas ukazały się: Biuletyn Zjazdowy #1 Biuletyn Zjazdowy #2 Biuletyn Zjazdowy #3
więcej o XVIII Zjazd Socjologiczny - Biuletyn Zjazdowy
aktualności

Relacja z SocLigi 2022

Mecz piłki nożnej Instytutu Socjologii UJ Pracownicy i Absolwenci vs. Studenci 28 maja 2022 r. Co zwycięży – młodzieńczy wigor i fantazja czy wytrwałość, doświadczenie i mądrość życiowa weteranów? Tego typu pytania elektryzowały środowisko socjologiczne od kilku dni. Wysuwano przeróżne teorie średniego zasięgu. Wreszcie nadeszła sobota, która miała je zweryfikować. Na pierwsze pytanie – czy w ogóle przyjdą? – na szczęście można było odpowiedzieć pozytywnie, bo frekwencja dopisała. Z obu stron stawiło się kilkunastu wojowników. Dramatyczny w swoim przebiegu mecz grany były 2 x 35 minut. Od początku gra była zacięta, widać było, iż trafili na siebie równi i godni siebie przeciwnicy. Pierwsze kilkanaście minut to wzajemne badanie. Następnie, przewagę wypracowuje drużyna Kadry i Absolwentów. W 14 min. po składnej akcji bramkę zdobywa M. Szawan, a soczystym strzałem na 2-0 podwyższa T. Michalski. Kolejne bramki zdają się wisieć w powietrzu. Jednak to Studenci strzelają kolejną bramkę, zdobywając kontakt na 2-1 i ustalając wynik do przerwy.
więcej o Relacja z SocLigi 2022
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na wykład Profesora Marka Zirk-Sadowskiego pt. "Prawo w czasach antropocenu"

Szanowni Państwo, mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na wykład Profesora Marka Zirk-Sadowskiego pt. Prawo w czasach antropocenu, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Kilka słów o wykładzie: Wiedza o antropocenie jest często utożsamiana z ekologią. Różnica jest jednak istotna. Antropocen to kategoria o wiele bardziej dynamiczna i dotykająca samej ontologii naszego świata. Pierwotnie nazwa ta została użyta dla określenia ery geologicznej i jej autorstwo przypisuje się dwóm postaciom: laureatowi Nagrody Nobla P. Crutzenowi i biologowi E. Stoermeremowi. Kategoria geologiczna, oznaczająca przerwanie heliocenu aktywnością cywilizacyjną człowieka okazała się punktem wyjścia dla dostrzeżenia zasadniczej wadliwości ludzkiej cywilizacji technicznej. W tej dyskusji ważne jest jednak, że punktem wyjścia dla podjęcia problematyki Antropocenu stał się opis naukowy, który początkowo budził nieufność podobną do tej, która współcześnie pojawiła się w kontekście pandemii koronawirusa. Zderzenie się tych opisów z mitami postępu, nadały antropocenowi charakter sensacji i pozwoliło mu na zajęcie ważnej pozycji również w kulturze popularnej (masowej).
więcej o Zaproszenie na wykład Profesora Marka Zirk-Sadowskiego pt. "Prawo w czasach antropocenu"