Oferta praktyk studenckich o charakterze badawczym

W imieniu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, zapraszamy do udziału w oferowanych przez nas praktykach studenckich o charakterze badawczym, które będą odbywać się w Miejscu Aktywności Mieszkańców (MAM) https://www.facebook.com/MAMKrakowNaKozlowce

MAM to otwarte centrum społecznościowe, w którym mieszkańcy/nki mogą spędzać czas, spotykać swoich sąsiadów i sąsiadki, nawiązywać znajomości i relacje, budować więzi, także między pokoleniowe oraz realizować swoje pasje i zainteresowania . Wspieramy też działania mające na celu poprawienie jakości życia w najbliższym otoczeniu oraz współpracę na linii mieszkaniec/nka-urząd miasta, czy pomiędzy instytucjami.

Bezpłatnie udostępniamy przestrzeń na inicjatywy sąsiedzkie oraz te organizowane dla mieszkańców/nki Krakowa przez organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Pomagamy wymyślić, przeprowadzić, często sfinansować własny pomysł. Gościmy rozmaite zajęcia – od lekcji języków przez korepetycje po spotkania kulturalne, podróżnicze, hobbystyczne, sportowe – wszystkie realizowane wolontariacko przez sąsiadów dla sąsiadów. Budujemy świadomość konsumencką i wspieramy idee ekonomii współdzielenia – mamy książkodzielnię, lodówkę foodsharingową, organizujemy wymianki, np. ubrań czy roślin. Wspieramy ludzi aktywnych, pomagamy odważyć się tym mniej aktywnym. Uczymy partycypacji i współdecydowania o wspólnym miejscu w praktyce.

Co oferujemy w ramach praktyk?

Chcemy Was zaprosić do udziału w mikro projekcie badawczym, w którym będziemy badać motywację osób, które już są naszymi bywalcami i angażują się w różne aktywności. Chcemy też wyjść na ulice do osób, które jeszcze do nas nie trafiły i spróbować dowiedzieć się na jakie ich potrzeby moglibyśmy odpowiedzieć, co mogłoby sprawić, że przyjdą właśnie do MAM i zaczną działać. Chcemy też zdiagnozować problemy na osiedlu (społeczne, infrastrukturalne) wokół rozwiązania których można w przyszłości budować sąsiedzką koalicję zmieniającą otoczenie na lepsze. Na początek chcemy badać poprzez obserwację, następnie prostymi wywiadami indywidualnymi, popracować też z mapą, z czasem być może przejść do wywiadów focusowych.

Liczymy, że zdobyte dane pozwolą nam zaplanować nowe ścieżki działań animacyjnych i być może objąć nimi nowe dla nas grupy społeczne. Cały proces badawczy i narzędzia będziemy wypracowywać wspólnie z Wami, tak abyście czuli się współautorami/kami całości.

Zapraszamy do kontaktu – liczba miejsc ograniczona!

OSOBY ZAINTERESOWANE PROSIMY O KONTAKT Z DR HAB. MAGDALENĄ ŚLUSARCZYK, PROF. UJ - KOORDYNATORKĄ PRAKTYK W IS UJ!