Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaproszenie na Konferencję "Polityka gotowości na wypadek katastrof humanitarnych Perspektywa pomocy społecznej"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Instytut Socjologii UJ zapraszają na konferencję Polityka gotowości na wypadek katastrof humanitarnych. Perspektywa pomocy społecznej.


TRANSMISJA KONFERENCJI NA YOUTUBE


 

Konferencja jest wynikiem współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Instytutu Socjologii UJ oraz Katedry Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UJ zainicjowanej w 2023 roku w ramach projektu Behaviour in Crisis Lab UJ Instytucje pomocowe – perspektywa uważności na traumę, wspieranego przez międzynarodową grupę badawczą Healthy Social-welfare Organization – Alliance for Resilience (HEALTHY SOAR).

Adresowana jest do pracowników systemu pomocy społecznej, a także osób zajmujących się tematyką reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz osób narażonych na pracę w takich warunkach.


Polityka gotowości na wypadek katastrof humanitarnych zakłada, że organizacje społeczne odgrywają kluczową rolę w radzeniu sobie z coraz bardziej nieoczekiwanymi i nieprzewidywalnymi sytuacjami kryzysowymi. Pandemia COVID-19 oraz kryzys związany z masową migracją obywateli Ukrainy do Polski uwypuklił konieczność przemyślenia systemu ochrony pracowników pomocy społecznej, obowiązujących procedur działania oraz wpływu szerszego kontekstu regulacji prawnych wypracowanych na wypadek sytuacji kryzysowych.

Celem konferencji jest wstępne określenie krytycznych rekomendacji dla regionalnej polityki gotowości na wypadek katastrof humanitarnych oraz próba odpowiedzi na pytania: Czy i ewentualnie jaka polityka gotowości może zwiększać potencjał organizacji pomocy społecznej na wypadek sytuacji kryzysowych? Jakie są optymalne metody zarządzania w kryzysie oraz ochrony pracowników? Które z zasobów organizacji są kluczowe i jak je rozwijać? Czy projektowanie działań zwiększających odporność organizacji pomocy społecznej jest potrzebne/racjonalne/oczekiwane?

Dlatego też – poza wykładami odnoszącymi się do badań prowadzonych z pracownikami krakowskiego MOPS, specyfiki i konsekwencji bezpośrednich działań pomocowych powiązanych z ekspozycją na sytuacje traumatyzujące oraz prawnego zabezpieczania pracy w stanach nagłych – ważnym elementem konferencji będą otwarte przestrzenie dyskusji prowadzonej z perspektyw refleksyjnej praktyki oraz akademickiej.

 

Miejsce:
Sala Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego
pl. Wszystkich Świętych 3-4

Termin:
26 stycznia 2024, godz. 10.00 - 15.00

 

Udział w konferencji jest bezpłatny!

Udział będzie możliwy zarówno w formie stacjonarnej, a także online. Link do transmisji online zostanie przesłany zarejestrowanym osobom w późniejszym terminie oraz będzie udostępniony na stronie www.mops.krakow.pl

Rejestracja poprzez FORMULARZ REJESTRACYJNY

Prosimy o rejestrację w terminie do dnia 19 stycznia 2024 r.

UWAGA: o udziale w konferencji w formie stacjonarnej decyduje kolejność zgłoszeń! Warunkiem udziału w konferencji w formie stacjonarnej jest otrzymanie potwierdzenia udziału e-mailem – potwierdzenia zostaną przesłane na wskazany w formularzu adres e-mail najpóźniej do dnia 22 stycznia 2024 r.


Zobacz: