Socjologia codzienności

P. Sztompka, M. Bogunia-Borowska (red.), Socjologia codzienności, Znak, Kraków 2008.

Prof. dr hab. Piotr Sztompka i dr Małgorzata Bogunia-Borowska otrzymali za tę książkę nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gwiazdy rocka i stadionowi zadymiarze, zakupy i choroby, przyjaźń i seks, komórki i fora internetowe, zaufanie taksówkarzy do klientów i wyborców do polityków. Co łączy te tematy? Tradycyjny socjolog określiłby je jako „dziwne", ale sprawy te są przedmiotem „trzeciej socjologii": socjologii codzienności. Po „pierwszej" (zajmującej się wielkimi systemami społecznymi) oraz „drugiej" (analizującej anatomię działań społecznych i międzyludzkich więzi) przyszedł czas na „trzecią". Badacze dostrzegli, że tradycyjne problemy socjologii - nierówności społeczne, władza, kultura, świadomość zbiorowa czy globalizacja - przejawiają się najwyraźniej na co dzień: w domu, szkole, supermarkecie, kościele, szpitalu i na stadionie piłkarskim. Dla socjologów życie codzienne to nowe okno, przez które można spojrzeć na stare problemy i zobaczyć coś więcej. Piotr Sztompka i Małgorzata Bogunia-Borowska zebrali przykłady najnowszych prac z kręgu „trzeciej socjologii", które ukazały się na świecie. To pierwsza taka - poprzedzona obszernymi wstępami autorów - antologia w Polsce.

Strona wydawnictwa

Data opublikowania: 23.05.2013