Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Solidarni z pracownicami fabryk odzieżowych z Kambodży

Solidarni z pracownicami fabryk odzieżowych z Kambodży w Instytucie Socjologii UJ w Krakowie

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Polska Zielona Sieć oraz Clean Clothes Polska zapraszają na spotkanie z pracownicą fabryki odzieżowej oraz działaczką związku zawodowego C.CAWDU z Kambodży, które opowiedzą o ciężkiej sytuacji pracownic fabryk odzieżowych w tym kraju.

Spotkanie odbędzie się 16.10.2014 (czwartek) o godz. 11:30 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, sala 79.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane relacjami naocznych świadków na temat globalnych łańcuchów produkcyjnych, wyzysku i przesuwania się walk klasowych poza tzw. Zachód na przykładzie przemysłu odzieżowego.

O codziennych zmaganiach pracownic, barierach wprowadzenia godnej płacy, protestach i walce rozmawiać będą:

Sean Sophal– pracownica fabryki odzieżowej SL Garment Company od 2003 r. Należy do związku zawodowego działającego w fabryce. Szyje ubrania dla znanych, zachodnich marek odzieżowych, w tym m.in. H&M.

Demorng Vorng – członkini kambodżańskiego związku zawodowego pracowników przemysłu odzieżowego C. CAWDU, w którym piastuje funkcje kierownicze. Od lat zaangażowana w działalność na rzecz poprawy sytuacji pracownic fabryk odzieżowych w Kambodży.

Maria Huma – ekspertka ds. globalnego przemysłu odzieżowego w Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i koordynatorka koalicji Clean Clothes Polska.

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Jasikowska z Instytutu Socjologii UJ specjalizująca się w analizowaniu globalnych procesów społeczno-gospodarczych oraz edukacji globalnej.

 

Spotkanie z pracownicami z Kambodży jest częścią ogólnoeuropejskiej kampanii, mającej skłonić tzw. „sieciówki" odzieżowe do płacenia pracownikom fabryk odzieżowych w Kambodży pensji wystarczających na wydobycie się z ubóstwa. Obrońcy praw pracowniczych w kilkunastu krajach Europy i Azji wspólnie wzywają popularne marki w tym przede wszystkim H&M – największego zleceniodawcę w Kambodży – do zapewnienia pracownicom godnej płacy.

Od końca 2013 roku pracownice kambodżańskich fabryk walczą o wzrost płacy minimalnej, aby docelowo osiągnąć poziom płacy wystarczającej na godne życie. Głodowe pensje zmuszają je do ciągłego balansowania na granicy ubóstwa a także są bezpośrednią przyczyną masowych omdleń z powodu niedożywienia o czym pisały media o zasięgu światowym, jak Washingt Post czy Al-Jazeera. Niska kaloryczność diety dziennej pracownic fabryk wynosi ok. 1500 kcal. Omdlenia to bezpośredni skutek głodowej pensji wypłacanej tym, które szyją nasze ubrania. Rozwiązaniem proponowanym między innymi przez Clean Clothes Campaign, jak i kambodżańskie związki zawodowe i organizacje pracownicze, jest wprowadzenie godnej płacy, czyli wynagrodzenia wystarczającego na podstawowe utrzymanie siebie i rodziny bez potrzeby realizowania nadgodzin.

W styczniu 2014, gdy przeciwko protestom pracowniczym w Kambodży stanęły policja i wojsko, a 23 osoby zostały aresztowane, wola walki wzmocniła się wśród kambodżańskich pracownic i pracowników. 17 września 2004 tysiące pracownic i pracowników z całej Kambodży znów podniosło protest by walczyć o godną płacę i podwyżkę płacy minimalnej do 177 USD. Wzięli udział w akcjach wzywających największe marki odzieżowe, jak H&M, do natychmiastowego poparcia żądania zwiększenia płacy minimalnej i do zobowiązania się przez firmy, że nie wycofają swoich zamówień z Kambodży.

Problematyka poruszana na spotkaniu z naszymi gośćmi (globalizacja, nierówności społeczne, itd.) jest obecna w ramach kursów stale oferowanych wszystkim studentom i studentkom naszego Instytutu.

Spotkania realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014.

Data opublikowania: 10.10.2014
Osoba publikująca: Anna Szwed