Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Debata o Podgórzu

Zapraszamy do udziału we współorganizowanej przez IS UJ debacie na temat Podgórza. Będzie ona dotyczyła wyzwań rewitalizacji - potrzeby i zakresu współpracy mieszkańców w procesie planowania i wdrażania rozwiązań. Debata odbędzie się 13 listopada 2014 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie w przy Placu Wolnica.

Impulsem do jej zorganizowania były wyniki projektu badawczego zrealizowanego przez studentów i studentki socjologii, którego celem było między innymi rozpoznanie potencjałów Starego Podgórza i jego okolic w kontekście planów rewitalizacji Dzielnicy.

Projekt, zrealizowany pod kierunkiem prof. Krzysztofa Frysztackiego i dr Marcjanny Nóżki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wspierany był przez: Wydział Rozwoju Miasta, Referat ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Krakowa, Stowarzyszenie „Pracownia Obywatelska" oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Wyniki badań ujęte w raport są pretekstem do rozmowy o tym, dla kogo jest miasto, kto i w jakim zakresie powinien je kreować? Wreszcie – dla kogo jest rewitalizacja, komu /czemu/ ma służyć? Raport nie wyczerpuje problemów i opinii na temat spraw miejskich, zawarte w nim informacje otwierają wyłącznie naszą rozmowę, a wątki w nim poruszane będą pojawiać się podczas dyskusji.

Głównym wnioskiem jaki płynie z wyników całorocznych prac jest niedostatek konstruktywnego dialogu, dlatego proponujemy planowaną rozmowę skoncentrować wokół trzech zagadnień:

1/ Jak przedstawiciele władz miejskich i mieszkańcy mogą lub powinni ze sobą rozmawiać?

2/ Co – w kontekście oczekiwanych/planowanych zmian – powinno być przedmiotem dyskusji?

3/ W jakim zakresie miasto jest współdzielone i współkreowane, a w jakim zakresie przedstawiciele władz miejskich i mieszkańcy mają autonomię podejmując różnego rodzaju działania?

Swój udział w debacie potwierdzili przedstawiciele Referatu ds. Rewitalizacji UMK, pracownicy naukowi Instytutu Socjologii UJ, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz miasta i jego mieszkańców. W pierwszej części spotkania każdy z czterech gości odniesie się do powyższych zagadnień z perspektywy działań i refleksji podejmowanych przez siebie w obszarze związanym z miastem i rewitalizacją (40 min.). Następnie do rozmowy włączymy publiczność – w tym autorów badań – po to, by wypracować rozwiązania. Debata planowana jest na 1,5 godziny, w perspektywie kilku miesięcy może zostać powtórzona, by zweryfikować podjęte ustalenia.

Spotkanie moderować będą Marcjanna Nóżka z Instytutu Socjologii UJ oraz Magdalena Zych z Muzeum Etnograficznego.

Poniżej: zdjęcia studentów i studentek socjologii wykonane w ramach projektu badawczego.

fot. Studenci i studentki IS UJ
Data publikacji: 31.10.2014
Osoba publikująca: Anna Szwed