"Niemoralne społeczeństwo? Społeczny kontekst ewolucji światowych finansów"

W ramach cyklu „SOCJOLOGIA W CENTRUM" zapraszamy na spotkanie pt.:

Niemoralne społeczeństwo?
Społeczny kontekst ewolucji światowych finansów

4 grudnia (czwartek), godz. 18.00
Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Kraków
Sala Kominkowa (czytelnia IS UJ)

Jak pieniądz bezgotówkowy tworzy nowe społeczeństwo?
Dlaczego finansjalizacji towarzyszy tchórzostwo moralne i pustka aksjologiczna?
Na czym polega specyfika kapitalizmu po polsku?
W jakim stopniu bankowość i „shadow banking" są domenami działań etycznych?

W spotkaniu wezmą udział:

dr hab. prof. UJ Wiesław Gumuła – profesor nadzwyczajny w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących socjologii finansów. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Opublikował miedzy innymi następujące książki: „Własność: meandry prywatyzacji i uspołecznienia w teorii społecznej Karola Marksa (2000); „Teoria osobliwości społecznych: zaskakująca transformacja w Polsce" (2008). Od wielu lat pracuje również na stanowiskach kierowniczych w instytucjach finansowych. Obecnie kieruje Oddziałem Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.

Główne tezy wystąpienia dr hab. prof. UJ Wiesława Gumuły

prof. dr hab. Krzysztof Jasiecki - profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Bada kapitalizm w państwach posocjalistycznych, elity polityczne i gospodarcze, lobbing, grupy nacisku, zamożność i bogactwo, a także wybrane zagadnienia integracji Polski z Unią Europejską. Ostatnio opublikowana książka: Kapitalizm po polsku. Między modernizacją a peryferiami Unii Europejskiej (2013). Wcześniejsze prace m. in. Grupy interesu i lobbing. Polskie doświadczenia w unijnym kontekście (2011), Lobbing. Sztuka skutecznego wywierania wpływu (2006), Postrzeganie polskiej marki w krajach Unii Europejskiej (2004) oraz Elita biznesu w Polsce (2002). W latach 2003-2005 ekspert sejmowej komisji nadzwyczajnej do sprawy ustawy o działalności lobbingowej.

prof. dr hab. Jan K. Solarz - kierownik Katedry Bankowości i Ubezpieczeń Społecznej Akademii Nauk Łódź-Warszawa. Absolwent Wydziału Ekonomii Politycznej i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk humanistycznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Doktor habilitowany ekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Reprezentuje nurt humanistycznego zarządzania w finansach, specjalizuje się w instytucjonalnych analizach rozwoju systemów finansowych. Autor wielu monografii naukowych, m.in. Narodowe style zarządzania, Zarządzanie ryzykiem systemów finansowych, Nanofinanse, Underbanked. Nowi wykluczeni, Shadow banking. Systemowa innowacja finansowa oraz Komparatystyka finansów wspólnie ze S.Flejterskim. Profesor bankowości i uczestnik rozwoju rynkowego pośrednictwa finansowego w Polsce z perspektywy doradcy prezesa NBP, BGK, BGŻ, PKO. Wyróżniony oznakami honorowymi Związku Banków Polskich.

Data opublikowania: 26.11.2014