"Filmowe transgresje"

16.06.2015
Zapraszamy do udziału w międzyuczelnianej inicjatywie "Filmowe transgresje", której współorganizatorem jest Zakład Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej IS UJ. Jego celem jest przybliżenie wiedzy o chorobie psychicznej poprzez medium filmu. 26 marca 2015 r. o godz. 17.30 odbędzie się drugi pokaz filmowy. Tym razem zapraszamy do obejrzenia filmu "Estamira". Kunsztownie zrealizowany, odważny dokument Marcosa Prado, opowiada historię kobiety żyjącej z rodziną na największym na świecie wysypisku śmieci
więcej o "Filmowe transgresje"

6. Kongres Młodej Socjologii

22.03.2015
Serdecznie zapraszamy na 6. Kongres Młodej Socjologii, organizowany przez Koło Naukowe Studentów i Studentek Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który odbędzie się w dniach 15-16 maja 2015 roku w Instytucie Socjologii UJ. Termin nadsyłania abstraktów upływa 10 kwietnia 2015 r. Kongres Młodej Socjologii skierowany jest do studentów i studentek wszystkich kierunków
więcej o 6. Kongres Młodej Socjologii

Nagroda dla prof. Ireny Borowik

15.03.2015
Z radością informujemy, że prof. Irena Borowik otrzymała nagrodę "Przeglądu Wschodniego" 2014 (XXII edycji) w kategorii dzieła krajowe za książkę "Jak w witrażach. Tożsamość a religia w biografiach Tatarów Krymskich, Rosjan i Polaków na Krymie" (Scholar). Nagrody "Przeglądu Wschodniego" - czasopisma naukowego zajmującego się sprawami wschodnimi - za najwybitniejsze dzieła naukowe, krajowe i zagraniczne, dotyczące związków Polski i Polaków z krajami i narodami Europy Wschodniej przyznawane są od 1993 r.
więcej o Nagroda dla prof. Ireny Borowik

"O depresji wśród dobrych słów"

16.06.2015
Polecamy zapis dyskusji, jaka została zorganizowana z okazji Dnia Walki z Depresją 2015 przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. W konferencji "O depresji wśród dobrych słów" wziął udział m.in. dr hab. Hubert Kaszyński, pracownik naszego Instytutu, specjalizujący się w tematyce zdrowia psychicznego i pracy socjalnej. Celem konferencji było m.in. upowszechnianie wiedzy na temat depresji, prezentacja działań na rzecz praw obywatelskich osób nią dotkniętych.
więcej o "O depresji wśród dobrych słów"

Socjologia w centrum: debata o mniejszościach

05.05.2015
W czwartek, 12 marca 2015 r. w Instytucie Socjologii UJ odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Socjologia w centrum". W debacie pt. „Duma i wykluczenie. Mniejszości w polskim dyskursie naukowym i publicznym" wzięli udział dr Agnieszka Pasieka (PAN) oraz prof. dr hab. Janusz Mucha (WH AGH), a poprowadził ją dr hab. Marcin Lubaś (IS UJ). Dr Agnieszka Pasieka opowiadała m.in. o swoich badaniach antropologicznych w wielowyznaniowej gminie Uście Gorlickie, zwracając uwagę na niejednoznaczność pojęcia wielokulturowość
więcej o Socjologia w centrum: debata o mniejszościach

Komitet wykonawczy ISA w Krakowie

22.03.2015
Instytut Socjologii UJ po raz drugi w historii jest miejscem obrad Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA). Ich zwieńczeniem będzie sympozjum „Global Sociology – Local Perspectives", które odbędzie się w dniach 19-20 marca w Collegium Maius (Sala Bobrzyńskiego). Oprócz innych znamienitych gości wezmą w nim udział także przedstawiciele i przedstawicielki naszego Instytutu, m.in.: prof. Maria Flis, prof. Krzysztof Frysztacki, prof. Jarosłąw Górniak, prof. Grażyna Skąpska, dr hab. prof. UJ Wiesław Gumuła, dr hab. Marcin Lubaś, dr Kaja Gadowska.
więcej o Komitet wykonawczy ISA w Krakowie

Fotorelacja z wernisażu

13.03.2015
We wtorek, 10 marca odbył się wernisaż wystawy fotografii p. Janusza Solarza pt. "Podróże na Wschód - moja pasja". Pan Janusz jest nie tylko długoletnim pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego (obecnie pracuje w obsłudze budynku przy ul. Grodzkiej 52), ale także zapalonym podróżnikiem i fotografem. Zdjęciowy zapis jego wypraw m.in. do Gruzji, Syrii, Jordanii można oglądać do początku maja
więcej o Fotorelacja z wernisażu

Wystawa zdjęć "Podróże na Wschód - moja pasja"

02.03.2015
Instytut Socjologii UJ zaprasza na wystawę fotografii Janusza Solarza – „Podróże na Wschód – moja pasja". Wernisaż wystawy odbędzie się 10 marca (wtorek) o godz. 12.00 w Instytucie Socjologii UJ (korytarz na I piętrze). Janusz Solarz od 25 lat pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie - w administracji budynku Collegium Broscianum. Jak mówi: "Od najmłodszych lat interesowała mnie historia. „Klub sześciu kontynentów", programy Tony'ego Halika, książki Arkadego Fiedlera rozbudzały moją wyobraźnię i chęć poznawania świata
więcej o Wystawa zdjęć "Podróże na Wschód - moja pasja"

Duma i wykluczenie. Mniejszości w polskim dyskursie naukowym i publicznym

02.03.2015
Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „SOCJOLOGIA W CENTRUM" pt. "Duma i wykluczenie. Mniejszości w polskim dyskursie naukowym i publicznym", które odbędzie się 12 marca (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Kominkowej (czytelnia IS UJ). Wspólnie zastanowimy się m.in. nad następującymi pytaniami: jak zmieniał się wizerunek mniejszości w Polsce po 1989 roku? jaką rolę w kształtowaniu obrazu mniejszości pełni dyskurs wielokulturowości?jakim językiem mówimy o mniejszościach i jak one mówią same o sobie?
więcej o Duma i wykluczenie. Mniejszości w polskim dyskursie naukowym i publicznym

Prof. Piotr Sztompka w Uppsali

02.03.2015
Pierwszego marca Profesor Piotr Sztompka zakończył ponad czterdziestoletni okres pracy w Instytucie Socjologii i przeszedł na emeryturę. Profesor Sztompka przebywa obecnie w Uppsali, gdzie został zaproszony jako Invited Fellow do Swedish Collegium for Advanced Studies. Celem pobytu w Uppsali jest dokończenie książki p.t. "Przestrzeń międzyludzka: anatomia społecznych relacji", która jest teoretycznym dopełnieniem opublikowanej dwadzieścia dwa lata temu "Society in Action" (Cambridge, Polity Press) i przedstawionej tam teorii stawania się społeczeństwa.
więcej o Prof. Piotr Sztompka w Uppsali