Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: spotkania mistrzowskie

Aktualności

Profesor Michał Kosiński - "Koniec Prywatności"

08.03.2022
3 marca 2022 r. Kilka słów o wykładzie: Jednostki, organizacje i społeczeństwa coraz częściej przenoszą się do środowiska cyfrowego. Coraz większa część naszych działań – takich jak kontakty towarzyskie, praca, rozrywka, zakupy, a nawet randki – jest obecnie realizowana poprzez urządzenia i usługi cyfrowe. Takie cyfrowo zapośredniczone działania można łatwo rejestrować, tworząc duże ilości śladów naszych zachowań w sieci. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do coraz bardziej zaawansowanych algorytmów, co daje bezprecedensową możliwość zrozumienia, przewidywania i wpływania na nasze dalsze zachowanie. Wpływa to w sposób znaczący na życie i doświadczenia jednostek, zmienia kształt społeczeństw i prowadzi do powstania nowych produktów, gałęzi przemysłu i modeli biznesowych. Wiele z tych zmian przynosi korzyści, ale istnieją również wyzwania - począwszy od utraty prywatności po masową propagandę napędzaną sztuczną inteligencją. To na nas spoczywa zobowiązanie, że zbudujemy Globalną Wioskę, a nie świat Mad Max.
więcej o Profesor Michał Kosiński - "Koniec Prywatności"

Profesor Michał Kaczmarczyk - "Wiedza w obliczu populizmu"

03.12.2021
18 listopada 2021 r. Kilka słów o wykładzie: Sieć internetowa i związane z nią technologie niebywale zwiększyły dostępność wiedzy i możliwość uzupełniania jej zasobów przez niemal każdego. Jednocześnie w społeczeństwie informacyjnym spada zaufanie do ekspertów i rośnie wiara w niesprawdzone przekonania. Zjawiska te bywają uważane za jedno ze źródeł sukcesów populizmu politycznego. Jednym z jego przejawów jest zresztą wzbudzanie niechęci do ekspertów i przenoszenie idei równości politycznej do sfery wiedzy, tak jakby wszyscy mieli równe prawo do bycia ekspertami w każdej sprawie. Tendencję tę wzmacnia jeszcze głoszone niekiedy hasło zastąpienia ekspertów „sztuczną inteligencją”.
więcej o Profesor Michał Kaczmarczyk - "Wiedza w obliczu populizmu"

Profesor Jerzy Zajadło - "Minima iuridica - refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych"

27.05.2021
20 maja 2021 r. Kilka słów o wykładzie: W świadomości współczesnych prawników język łaciński przetrwał głównie za sprawą krótkich sentencji, fraz, zwrotów, terminów czy pojęć. Dzięki pewnej specyficznej rytmiczności języka łacińskiego łatwo wpadają nam w ucho i urzekają nas swoją lapidarnością i syntetycznością, a jednocześnie niejednokrotnie przemawia przez nie zakumulowana przez wieki w prawie i w nauce prawa niezwykła mądrość filozoficzno-prawna. Możemy nie znać szczegółowo treści dzieł, listów, mów politycznych i procesowych Cycerona czy fragmentów Digestów z opiniami Gaiusa
więcej o Profesor Jerzy Zajadło - "Minima iuridica - refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych"

Profesor Marcin Kula "Wspólnota - czyli co?"

07.04.2021
25 marca 2021 r. Kilka słów o wykładzie: To niebagatelny temat. Pamiętam, rzecz jasna, iż rozważało go już wielu filozofów, a za nimi poruszało go wielu historyków filozofii. Przez sentyment wspomnę książkę Bronisława Baczko „Rousseau. Samotność i wspólnota”, której powstawania byłem świadkiem. Pamiętam też zdanie Leszka Kołakowskiego, ostatnio przypomniane przez Zbigniewa Mentzela, że należy utrzymywać więź z myślą wielkich filozofów, by od nich czerpać impulsy dla własnej refleksji. Kołakowski – podkreśla Mentzel - mądrość filozoficzną cenił bardziej niż „inteligencję obserwacyjną”.
więcej o Profesor Marcin Kula "Wspólnota - czyli co?"