Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Działania podejmowane przez naszych studentów i studentki

inicjatywy

Wiedza i praktyka oraz odpowiedzialność i kreatywność... Czyli przyczynek do badań Instytutu Socjologii UJ jako miejsca przyjaznego Ziemi

Na przełomie lat 2021-2022 na potrzeby kursu Zmiany Klimatu, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzone zostało Badanie Świadomości na temat współczesnego kryzysu klimatyczno-ekologicznego i jej praktycznych zastosowań w życiu codziennym. Głównym bodźcem, który pchnął zespół badawczy do działania była chęć poznania poziomu świadomości i wiedzy studentów IS UJ na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego i zestawienie tychże z praktycznym postępowaniem. Aby zrealizować cel przeprowadzono ilościowe badanie, metodą CAWI. Zgromadzono 50 ankiet, a głównym wnioskiem nasuwającym się po ich analizie jest to, iż studenci IS UJ są w wysokim stopniu świadomi ryzyka jakie niesie współczesny kryzys klimatyczno-ekologiczny, mimo iż proszeni o subiektywną ocenę, opiniowali się najczęściej na poziom “średni”, co zgadzać mogłoby się z wynikami z części praktycznej kwestionariusza.
więcej o Wiedza i praktyka oraz odpowiedzialność i kreatywność... Czyli przyczynek do badań Instytutu Socjologii UJ jako miejsca przyjaznego Ziemi
inicjatywy

Badanie stołówek i ich jadłospisów na Uniwersytecie Jagiellońskim

Żyjemy w dobie kryzysu klimatycznego. Wierzymy, że każda drobna inicjatywa ekologiczna może przyczynić się do redukcji szkód środowiskowych. W ramach kursu Zmiany klimatu prowadzonego na Uniwersytecie Jagiellońskim przez prof. Katarzynę Jasikowską postanowiłyśmy wgłębić się w temat stołówek, z których na co dzień korzystają studenci/tki i pracownicy/czki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naszym celem było zapoznanie się menu owych jadłodajni, przeprowadzanie wywiadów z osobami korzystającymi z nich oraz przeanalizowanie zdobytego materiału. W niniejszym RAPORCIE PRZYCZYNEK DO BADAŃ UJ-TOWYCH STOŁÓWEK postaramy się ukazać zdobytą wiedzę, uchwycone spostrzeżenia w trakcie wizyt w krakowskich stołówkach oraz zestawienie ich z naukową wiedzą odnośnie wpływu produkcji, transportu, a także jedzenia mięsa na środowisko. Mamy nadzieję, że ta skromna praca będzie katalizatorem do zmian zarówno w przeanalizowanych przez nas placówkach jak i w domach czytających ją osób.
więcej o Badanie stołówek i ich jadłospisów na Uniwersytecie Jagiellońskim
inicjatywy

Koncepcja parków kieszonkowych w Collegium Broscianum

W ramach kursu Zmiany klimatu - warsztat byliśmy zobowiązani do przeprowadzenia projektu o tematyce klimatycznej, jak i również ekologicznej. Podjęliśmy się otwarcia dziedzińców, które były zamknięte i niedostępne dla społeczności akademickiej Collegium Broscianum. Nasz projekt można sprowadzić do trzech słów: wspólnota, bliskość oraz natura. Te trzy słowa przyświecały Nam podczas całej inicjatywy i stały się jej sercem. Naszym celem było stworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich. Przestrzeni pełnej życia, w której moglibyśmy zawierać nowe relacje, wymieniać się swoją wiedzą, a przede wszystkim żyć i cieszyć się z przebywania ze sobą na łonie natury.
więcej o Koncepcja parków kieszonkowych w Collegium Broscianum