Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: publikacje

Aktualności

A. Wagner, Zaufać mediom?, Kraków 2010

14.05.2013
Praca Autorki stanowi cenny wkład w rozwój nie tylko polskich badań nad rozwijającym się społeczeństwem medialnym oraz jego związkami z całym systemem medialnym, ale również może być interesującym źródłem do dalszych badań w tym kierunku. Jej ustalenia mają także wartość praktyczną dla rozwoju i funkcjonowania rodzimej mediosfery. [...] Książka ukazuje nie tylko nowe perspektywy i kierunki myślenia o polskich mediach, ale stwarza możliwość ich współmiernego potraktowania w stosunku do mediów europejskich, jak i systemów mediów globalnych.
więcej o A. Wagner, Zaufać mediom?, Kraków 2010

M. Świątkiewicz-Mośny, Tożsamość napiętnowana, Kraków 2010

14.05.2013
Piętno to rysa na tożsamości rozumianej jako zestaw względnie stałych autodefinicji, wskazujących na indywidualność, podkreślających odmienność, odrębność, inność potwierdzoną przez innych członków społeczeństwa. Tożsamość jest sprawą kluczową gdyż to na niej opierają się interakcje: partnerzy konstruują autodefinicje, jak też definiują siebie nawzajem. Charakterystyki te zbudowane są z cech widocznych (np. wygląd zewnętrzny), niewidocznych (np. cechy charakteru), symboli (np. nazwisk, przezwisk), elementów przynależności do grup (np. rodzina, grupy koleżeńskie). Ze szczególną sytuacją interakcyjną mamy do czynienia wtedy kiedy tożsamość jednego aktora jest napiętnowana.
więcej o M. Świątkiewicz-Mośny, Tożsamość napiętnowana, Kraków 2010

Women in New Migrations, K. Slany, M. Kontos, M. Liapi (eds.), Kraków 2010

14.05.2013
The contributions in this book show the complexity of the interconnectedness between global and national debates and between feminist and migration discourses, resulting in different outcomes as far as issues of gender and migration are concerned. Analysis of nationally based debates on migration and integration offers an insight into the functioning of different societies, as well as their degree of openness towards new female migrants. This book is a product of the research project "Integration of female immigrants in labour market and society. Policy assessment and policy recommendations" (acronym: FeMiPol) funded by the European Commission within the 6th Framework Programme.
więcej o Women in New Migrations, K. Slany, M. Kontos, M. Liapi (eds.), Kraków 2010

Dynamika życia społecznego, K. Gorlach, P. Mooney (red.), Warszawa 2009

14.05.2013
Streszczenie
więcej o Dynamika życia społecznego, K. Gorlach, P. Mooney (red.), Warszawa 2009

Krzysztof Frysztacki, Socjologia problemów społecznych, Warszawa 2009

14.05.2013
Socjologia problemów społecznych dotyczy kwestii ogólnych, ale też sposobów radzenia sobie współczesnych państw z takimi problemami, jak ubóstwo, alkoholizm, przemoc czy przestępczość. Książka jest adresowana do studiujących socjologię, politykę społeczną, pracę socjalną oraz do przedstawicieli rozległego sektora służb społecznych: od instytucji opieki społecznej po służby więzienne.
więcej o Krzysztof Frysztacki, Socjologia problemów społecznych, Warszawa 2009

Paulina Sekuła, Kultura polityczna a konsolidacja demokracji, Kraków 2009

14.05.2013
Streszczenie
więcej o Paulina Sekuła, Kultura polityczna a konsolidacja demokracji, Kraków 2009

O polskim dyskursie na tematy polityczne; B. Jabłońska

14.05.2013
Analizując dwa odmienne modele dyskursu, obywatelskiego i nieobywatelskiego, Autorka bada dwie różne moralno-polityczne wizje komunikowania: wizję odwołującą się do polityki jako sztuki porozumienia i kompromisu dla dobra wspólnego oraz zakładającą nieunikniony związek polityki z komunikowaniem i planowaniem. Niezależnie od arcyciekawej części teoretycznej, Barbara Jabłońska w swej monografii prezentuje wyniki badań nad rzeczywistym dyskursem toczącym się w polskich mediach. Innowacyjna analiza prasy łamie istniejące stereotypy i obiegowe poglądy na tematy "obywatelskości" czy "nioeobywatelskości" polskich mediów, przedstawione w zakończeniu "kanony zasad politycznego komunikowania" czynią z monografii interesującą i pożyteczną lekturę.
więcej o O polskim dyskursie na tematy polityczne; B. Jabłońska

Barwy codzienności, M.Bogunia-Borowska (red.), Warszawa 2009

14.05.2013
Streszczenie
więcej o Barwy codzienności, M.Bogunia-Borowska (red.), Warszawa 2009

Tworzenie i odtwarzanie kultury, G. Kubica, M. Lubaś (red.), Kraków 2008

14.05.2013
Co kryje się pod nazwą tradycji w chwili obecnej, gdy doświadczamy tak wielu głębokich zmian społecznych? Na czym polega zależność między odtwarzaniem i rewizjami tradycji a transformacją społeczno-ustrojową w Europie postkomunistycznej? Czy tradycja jest tylko uwarunkowaniem działań społecznych, czy również wizją tego, co pragnie się zachować dla przyszłych pokoleń, realizowana nie bez sprzeciwu, ze zmiennym szczęściem i niemałym wysiłkiem przez oddanych jej propagatorów? Na te i wiele innych pytan starają się odpowiedzieć autorzy tego tomu - antropologowie społeczni, wnosząc do dyskusji o tradycji właściwe swej dyscyplinie naukowej nachylenie ku rozważaniu zagadnień teoretycznych za pomocą etnograficznych studiów przypadków.
więcej o Tworzenie i odtwarzanie kultury, G. Kubica, M. Lubaś (red.), Kraków 2008

Migracje kobiet. Perspektywa wielowymiarowa, K. Slany (red.), Kraków 2008

14.05.2013
Jest to jedna z pierwszych książek podejmujących niedostatecznie dotychczas w Polsce zbadany fenomen migracji międzynarodowych kobiet, zarówno Polek poszukujących spełnienia swych potrzeb poza granicami naszego kraju, jak i imigrantek szukających pracy w Polsce. Książka potrzebna jest tym bardziej, że proste projekcje poczynione na podstawie ogólnych badań nad migracjami, w tym migrującymi mężczyznami są w tym przypadku zdecydowanie niewystarczające
więcej o Migracje kobiet. Perspektywa wielowymiarowa, K. Slany (red.), Kraków 2008