Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: publikacje

Aktualności

Społeczne skutki..., M. Niezgoda (red.)

14.05.2013
Marian Niezgoda (red.), Społeczne skutki zmiany oświatowej w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011
więcej o Społeczne skutki..., M. Niezgoda (red.)

Różnowiercy. Współistnienie międzyreligijne w ..., M. Lubaś

14.05.2013
Marcin Lubaś, Różnowiercy. Współistnienie międzyreligijne w zachodniomacedońskiej wsi. Studium z zakresu antropologii społeczno-kulturowej. Zakład Wydawniczy NOMOS: Kraków 2011, s. 362.
więcej o Różnowiercy. Współistnienie międzyreligijne w ..., M. Lubaś

Śląskość i protestantyzm. Antropologiczne studia…, Grażyna Kubica

14.05.2013

Grażyna Kubica (2011), Śląskość i protestantyzm. Antropologiczne studia o Śląsku Cieszyńskim, proza i fotografia, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To pierwsza taka praca o Śląsku Cieszyńskim. Nikt dotąd nie przedstawił tak wielostronnego obrazu tej fascynującej ziemi. Grażyna Kubica pisze z ogromnym wyczuciem (bo jest stela), z precyzją wytrawnej badaczki (bo jest zawodowym antropologiem), erudycją (bo chyba »wszystko«, co trzeba, przeczytała) i zacięciem prozatorskim (bo umie dobrze pisać). Sięgną do tej książki przeróżni czytelnicy, nie tylko ci zainteresowani ziemią cieszyńską, ale i ci, którzy chcą zobaczyć, jak można zbudować wielowymiarowy portret kawałka rzeczywistości społecznej, odwołujący się do różnych koncepcji, acz niebędący niespójną mozaiką.
więcej o Śląskość i protestantyzm. Antropologiczne studia…, Grażyna Kubica

Nasze problemy. Bieda i bezrobocie; L. Miś, M. Nóżka, M. Smagacz-Poziemska

14.05.2013
Książka proponuje krytyczną formułę analizy bezrobocia i biedy jako problemów społecznych, które z jednej strony mają naturę faktów społecznych, a z drugiej strony, w zmediatyzowanym świecie są zjawiskami bardzo wrażliwymi na polityczną oraz instrumentalną ideologizację. Osadzając rozważania w wybranych koncepcjach problemów społecznych, autorzy wskazują na kwestie definicyjne, przyczyny, konsekwencje, dynamikę sporów wokół bezrobocia i biedy, uwikłanych w dyskusję aktorów, a także interwencję socjalną, która powinna uwzględniać złożoną i szeroką wiedzę na ich temat.
więcej o Nasze problemy. Bieda i bezrobocie; L. Miś, M. Nóżka, M. Smagacz-Poziemska

Bilans Kapitału Ludzkiego - raporty 2011

14.05.2013
Raporty z I fali badań projektu Bilans Kapitału Ludzkiego, realizowanego przez zespół pod kierunkiem prof. Jarosława Górniaka, w partnerstwie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Raporty syntetyczny oraz z poszczególnych modułów znajdują się na stronie internetowej: www.bkl.parp.gov.pl/bkl-2010
więcej o Bilans Kapitału Ludzkiego - raporty 2011

Gender w społeczeństwie polskim, K. Slany, J. Struzik, K. Wojnicka (red.)

14.05.2013
Podstawowym celem książki Gender w społeczeństwie polskim jest dostarczenie polskim Czytelniczkom i Czytelnikom złożonej, wielowymiarowej i intersekcjonalnej wiedzy na temat płci kulturowej, osadzonej głęboko w kontekście polskich problemów, przy jednoczesnym odniesieniu tej problematyki do ustaleń badań zagranicznych. Takie porównawcze podejście pokazuje z jednej strony obecny stan rozwoju studiów genderowych w Polsce, ich osiągnięcia, podejmowane tematy, ich specyfikę, z drugiej zaś międzykulturowe i ponadkulturowe podobieństwo zagadnień dotyczących płci.
więcej o Gender w społeczeństwie polskim, K. Slany, J. Struzik, K. Wojnicka (red.)

Społeczne tworzenie miejsc, A. Bukowski, M. Lubaś, J. Nowak (red.)

14.05.2013
Praca jest poświęcona procesom uspołeczniania miejsc, a więc owych szczególnych form, jakie ludzie nadają przestrzeni, w której żyją i działają. Autorzy podejmują polemikę z dwiema tradycjami badania społecznych procesów uspołeczniania przestrzeni. Pierwsza wiąże się z pojmowaniem miejsca jako tego, co lokalne, geograficznie usytuowane i bezpośrednio doświadczane. Zdaniem twórców prezentowanego tomu miejsca nie należy utożsamiać z lokalnością.
więcej o Społeczne tworzenie miejsc, A. Bukowski, M. Lubaś, J. Nowak (red.)

Kalejdoskop genderowy, K. Slany, B. Kowalska, M. Ślusarczyk (red.), K-w 2010

14.05.2013
Książka, którą polecamy Państwa życzliwej uwadze, to kolejna publikacja powstała w ramach istniejącego już blisko dekadę programu studiów genderowych w Instytucie Socjologii UJ. Jest ona odbiciem dynamicznie rozwijających się studiów nad kulturową tożsamością płci nie tylko w środowisku krakowskim, ale również w innych ośrodkach w Polsce.
więcej o Kalejdoskop genderowy, K. Slany, B. Kowalska, M. Ślusarczyk (red.), K-w 2010

M. Ślusarczyk, Spory o edukację. Wczoraj i dziś, Kraków 2010

14.05.2013
Streszczenie
więcej o M. Ślusarczyk, Spory o edukację. Wczoraj i dziś, Kraków 2010

com.unikowanie w zmieniającym się społeczeństwie, M. Niezgoda i in. (red.), Kraków 2010

14.05.2013
Tom „Com.unikowanie w zmieniającym się społeczeństwie" jest odbiciem rosnącego zainteresowania mediami komunikacyjnymi szczególnie tzw. nowymi, czyli Internetem. Autorzy zamieszczonych w tomie artykułów starają się przybliżyć czytelnikowi złożoną i różnorodną problematykę ich funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie
więcej o com.unikowanie w zmieniającym się społeczeństwie, M. Niezgoda i in. (red.), Kraków 2010