Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: publikacje

Aktualności

Kobiety, rozwój, obywatelstwo w Haszymidzkim Królestwie Jordanii

23.05.2013
B. Kowalska, Kobiety, rozwój, obywatelstwo w Haszymidzkim Królestwie Jordanii, WUJ, Kraków 2013.

Kobiety znajdują się w centrum bliskowschodniego dyskursu o współczesności i zmianie społecznej. Domagając się respektu dla swoich praw, społecznej sprawiedliwości i obywatelskiego uznania, ściągają na siebie oskarżenia o destrukcję rodziny i westernizację. Ich ekonomiczne, polityczne czy społeczne upodmiotowienie jest i środkiem, i celem społecznej zmiany, „dobrej zmiany".
więcej o Kobiety, rozwój, obywatelstwo w Haszymidzkim Królestwie Jordanii

Fenomen telewizji. Interpretacje socjologiczne i kulturowe

23.05.2013
M. Bogunia-Borowska, Fenomen telewizji. Interpretacje socjologiczne i kulturowe, WUJ, Kraków 2012.

Pani dr Małgorzata Bogunia-Borowska przyzwyczaiła swoich czytelników do tego, że prowadzi bardzo rzetelny i wiarygodny wywód naukowy, a jednocześnie ujmuje go w atrakcyjnej formie językowej. W przypadku jej kolejnej autorskiej książki, zatytułowanej Fenomen telewizji. Interpretacje socjologiczne i kulturowe, przypuszczenia te uzyskują nie tylko potwierdzenie, ale zrealizowane są na najwyższym poziomie.
więcej o Fenomen telewizji. Interpretacje socjologiczne i kulturowe

Fotospołeczeństwo. Fotospołeczeństwo. Antologia tekstów z socjologii wizualnej

23.05.2013
P. Sztompka, M. Bogunia-Borowska, Fotospołeczeństwo. Antologia tekstów z socjologii wizualnej, Znak, Kraków 2012.

Współczesny człowiek w codziennych, zwyczajnych, rutynowych działaniach styka się z niezwykle bogata ikonosferą. Obraz staje się istotnym nośnikiem znaczeń, sposobem ekspresji, środkiem komunikacji międzyludzkiej. Analiza i interpretacja obrazów spotykanych w przestrzeni społecznej otwiera nowe możliwości poznania mechanizmów życia społecznego. Nic dziwnego, że wielu teoretyków wprowadza pojęcie „zwrotu ikonicznego", a nową i zarazem jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin nauk społecznych jest „socjologia wizualna".
więcej o Fotospołeczeństwo. Fotospołeczeństwo. Antologia tekstów z socjologii wizualnej

Barwy codzienności

23.05.2013
M. Bogunia-Borowska (red.), Barwy codzienności, Scholar, Warszawa 2009.

Codzienność, jakkolwiek różnie definiowana, jest zawsze niedającym się „ominąć" ludzkim, życiowym doświadczeniem. Różnorodność tematów i perspektyw, w jakich tematy te są przedstawiane, czyni tom pod redakcją Małgorzaty Boguni-Borowskiej niezwykle interesującą lekturą.
więcej o Barwy codzienności

Socjologia codzienności

23.05.2013
P. Sztompka, M. Bogunia-Borowska (red.), Socjologia codzienności, Znak, Kraków 2008.

Prof. dr hab. Piotr Sztompka i dr Małgorzata Bogunia-Borowska otrzymali za tę książkę nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gwiazdy rocka i stadionowi zadymiarze, zakupy i choroby, przyjaźń i seks, komórki i fora internetowe, zaufanie taksówkarzy do klientów i wyborców do polityków. Co łączy te tematy?
więcej o Socjologia codzienności

Kieszenie i podszewki. Podteksty kultury

14.05.2013
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się monografia recenzowana autorstwa Anny Kapusty, zatytułowana Kieszenie i podszewki. Podteksty kultury, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Anthropos, Kraków 2013, ss. 132
więcej o Kieszenie i podszewki. Podteksty kultury

Metoda i pasja. Antropologia kulturowa Franza Boasa...

14.05.2013

Ewa Kopczyńska (2012), Metoda i pasja. Antropologia kulturowa Franza Boasa. Z wyborem pism, Kraków: Nomos.

Autorka w szerokim kontekście historycznym i kulturowym rekonstruuje strategie badawcze Franza Boasa oraz jego wpływ na rozwój poznania antropologicznego. Był on nie tylko „ojcem założycielem" tej dyscypliny, ale przede wszystkim nauczycielem całego pokolenia badaczy, którzy tak jak on próbowali zrozumieć siebie poprzez poznanie Innego.
Z recenzji prof. dr hab. Marii Flis
więcej o Metoda i pasja. Antropologia kulturowa Franza Boasa...

A. Kapusta, Listy do skały. Medytacje o przemianie...

14.05.2013
Autorska książka biblioterapeutyczna Anny Kapusty, Listy do do skały. Medytacje o przemianie: grudzień 2010, Towarzystwo Słowaków w Polsce, Kraków 2011, ss. 88. uzyskała oficjalną rekomendację Stowarzyszenia Nowej Psychologii jako „materiał pomocniczy do biblioterapii i rozwoju osobistego"
więcej o A. Kapusta, Listy do skały. Medytacje o przemianie...

Gry w kulturę: gry w mit. Mitografia jako lektura.

14.05.2013

Anna Kapusta, Gry w kulturę: gry w mit. Mitografia jako lektura, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012, ss. 152.

Książka jest zbiorem pięciu mitograficznych studiów przypadków społecznego fenomenu mitotwórstwa. Studia te tworzą integralną całość, stanowiąc jednocześnie odrębne i samodzielne szkice mitograficzne poświęcone polskojęzycznym tekstom kultury. Łączy je podstawowe pytanie badawcze: w jaki sposób mit manifestuje się w zróżnicowanych gatunkach tekstów kultury? W odpowiedzi na to fundamentalne pytanie w ramach współczesnej refleksji mitograficznej, książka prezentuje pięć głównych, gatunkowych nośników mitu w polskojęzycznym uniwersum symbolicznym
więcej o Gry w kulturę: gry w mit. Mitografia jako lektura.

Writing Life. Suffering as a Poetic Strategy...

14.05.2013

Smith Jadwiga, Kapusta Anna, Writing Life. Suffering as a Poetic Strategy of Emily Dickinson, Jagiellonian University Press, Cracow 2011, pp. 92.

The analysis of a selection of Emily Dickinson's texts confirms the notion that suffering occupies the principal position in the poet's work. Her poetry constitutes an example of a painful literary quest for subjectivity as well as an act of self-transcendence, which means that through her writing the poet obtained conscious control over her personal anguish. By using pain as a poetic strategy she transformed her private biography into a literary text. In this way she became a model for coping with suffering and using it for self-examination and self-development
więcej o Writing Life. Suffering as a Poetic Strategy...