Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program specjalizacji

Program specjalizacji jest elastyczny i zindywidualizowany. Opiera się na kursach kanonicznych - obowiązkowych dla wszystkich oraz kursach do wyboru.

Kursy kanoniczne traktujemy jako wprowadzenie w zagadnienia związane z komunikowaniem społecznym w dynamicznie zmieniającym się świecie. Wątki podejmowane na zajęciach obowiązkowych rozwijane są na kursach do wyboru. Sugerujemy, żeby kursy kanoniczne realizować na I roku studiów.

Kursy do wyboru osadzone są wokół dwóch zagadnień:

  • Komunikowanie w grupie i organizacji
  • Człowiek i technologie


Zachęcamy do wyboru kursów z każdej grupy!

Koordynatorki specjalizacji (dr hab. Aleksandra Wagner, prof. UJ i dr hab. Maria Świątkiewicz-Mośny, prof. UJ) służą wsparciem w układaniu indywidualnych programów studiów.


Od roku akademickiego 2024/2025 szczególnie rozwijamy pulę kursów dotyczących technologii. Jest to związane z projektem KEY to the Future.

Dzięki dodatkowym środkom nasza oferta staje się jeszcze bardziej interdyscyplinarna i praktyczna. Dla lepszego zrozumienia technologii proponujemy nowoczesne "kursy wyrównawcze" z obszaru zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorczości, podstaw epidemiologii, systemów energetycznych. Prowadzone w przystępny sposób, dadzą bazową wiedzę, która pozwoli lepiej zrozumieć i komunikować się w tych kluczowych branżach oraz skuteczniej uczestniczyć w kursach dotyczących społecznych kontekstów i odpowiedzialności technologii.

Dzięki tej wiedzy, socjolodzy i socjolożki skuteczniej funkcjonować będą w sektorach projektowania technologii, zarządzania rozwojem miast, zarządzania kryzysowego np. w obszarze zdrowia. Będą także wiedzieli/wiedziały, jak założyć start-up i kiedy warto to zrobić.

Ponadto, kursy dotyczące technologii i ich społecznych kontekstów będą współprowadzone przez ekspertów zewnętrznych specjalizujących się w danym zagadnieniu.

W program specjalizacji zostały wpisane także warsztaty, podczas których studenci i studentki będą mogli rozwijać swoje kompetencje związane z technologiami i ich wykorzystaniem. Warsztaty będą prowadzone przez uznanych specjalistów z Europy, Ameryki i Azji. Planujemy również warsztaty, których zwieńczeniem będzie możliwość prezentowania wyników swoich prac przed uznanymi ekspertami biznesowymi. Możecie spodziewać się też konkursów z nagrodami!

Praktyczne doświadczenie studenci i studentki zgromadzą podczas wizyt studyjnych w inkubatorach przedsiębiorczości, Labach i innowacyjnych przedsiębiorstwach.

Jak zbudować zindywidualizowaną ścieżkę edukacyjną?

Program specjalizacji jest oparty na kursach obligatoryjnych i licznych kursach do wyboru. Studenci i studentki studiów II stopnia są przygotowani do tego, żeby wziąć odpowiedzialność za swoje ścieżki edukacyjne.

Dla oswojenia początkowego zagubienia, Koordynatorki specjalizacji przygotowały krótką instrukcję budowania zindywidualizowanej ścieżki edukacyjnej.