Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

aktualności studenci doktoranci pracownicy

SocLiga 2024 - zaproszenie na mecz

Z radością informujemy, że SocLiga, czyli piłkarskie rozgrywki Instytutu Socjologii UJ, powraca! Serdecznie zapraszamy pracowników i pracowniczki, studentów i studentki, absolwentów i absolwentki oraz wszystkich przyjaciół naszego Instytutu na mecz Pracownicy i Absolwenci vs Studenci, który odbędzie się dokładnie za tydzień - w sobotę, 8 czerwca o godzinie 17:30 na boisku Klubu Sportowego Nadwiślan Kraków (ul. Koletek 20).
więcej o SocLiga 2024 - zaproszenie na mecz
aktualności

Konkurs na 2 stanowiska adiunkta w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych, w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozoficznym UJ

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkursu na 2 stanowiska adiunkta w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych, w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozoficznym UJ Kryteria kwalifikacyjne: Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym: posiadają co najmniej stopień doktora; posiadają odpowiedni dorobek naukowy; biorą czynny udział w życiu naukowym; posiadają doświadczenie w pracy dydaktycznej.
więcej o Konkurs na 2 stanowiska adiunkta w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych, w Instytucie Socjologii na Wydziale Filozoficznym UJ
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie "Dlaczego trzeba badać finansjalizację?"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Socjologia w Centrum zatytułowane Dlaczego trzeba badać finansjalizację? Tym razem prelegentem będzie Profesor Wiesław Gumuła, którego książka pt. Ironia finansjalizacji. Przemiany świata społecznego w XXI wieku z perspektywy ekonomii i socjologii finansów będzie inspiracją do dyskusji. W roli panelistek udział wezmą: Profesor Krystyna Romaniszyn (Instytut Socjologii UJ) Profesor Magdalena Zdun (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) Moderatorką spotkania będzie Profesor Barbara Jabłońska (Instytut Socjologii UJ) Finansjalizacja jest splotem procesów, które są przepełnione rozmaitymi paradoksami, sprzecznościami i
więcej o Zaproszenie na spotkanie "Dlaczego trzeba badać finansjalizację?"
aktualności

Zmarł Profesor Bronisław Misztal

Z wielkim żalem przyjęliśmy infromację, że w dniu 9 maja 2024 r. zmarł Profesor Bronisław Misztal - wybitny socjolog, analityk polityczny, publicysta, wykładowca wielu prestiżowych uczelni, dyplomata, ambasador RP w Portugalii w latach 2012-2016. W latach 1995-2000 Profesor Bronisław Misztal pracował w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rodzinie i Bliskim Profesora składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
więcej o Zmarł Profesor Bronisław Misztal
aktualności

Profesor Piotr Sztompka - Pożegnanie Profesora Hieronima Kubiaka

Nieczęsto się zdarza, aby ktoś pełniący na swojej życiowej drodze wiele różnych ról społecznych, w każdej z nich zdobywał szacunek. A to jest właśnie przypadek Hieronima Kubiaka. Jego życie wypełniały cztery role: badacza naukowego, nauczyciela i wychowawcy młodzieży akademickiej, organizatora i konstruktora instytucji naukowych, oraz działacza społecznego i politycznego. Dobrze sprawdził się we wszystkich. Był przede wszystkim wybitnym socjologiem. Ale zaczynał jako filolog, a do socjologii zaprowadziła go chyba ta sama wyniesiona z robotniczej Łodzi lewicowa wrażliwość, która znacznie później kazała mu podejmować trudne i niepopularne funkcje polityczne. Zanim zaczął działać publicznie, chciał społeczeństwo lepiej zobaczyć i głębiej zrozumieć. To dobra kolejność. Kubiak szybko przekraczał kolejne szczeble socjologicznego wtajemniczenia: w cztery lata po magisterium - doktorat, w cztery następne lata - habilitacja, a siedem lat później – profesura tytularna. Cały czas pod egidą Uniwersytetu Jagiellońskiego i opieką ówczesnego nestora polskiej socjologii profesora Kazimierza Dobrowolskiego. Dopiero emerytura zamyka jego mariaż z uniwersytetem i otwiera rozdział dalszej kilkuletniej pracy w Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
więcej o Profesor Piotr Sztompka - Pożegnanie Profesora Hieronima Kubiaka
aktualności

Zmarł Profesor Hieronim Kubiak

Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 22 kwietnia 2024 roku, po długiej chorobie, zmarł prof. dr hab. Hieronim Kubiak – wybitny socjolog, profesor emerytowany Uniwersytetu Jagiellońskiego, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Socjologii UJ oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Prof. dr hab. Hieronim Kubiak urodził się 30 września 1934 w Rudzie Pabianickiej koło Łodzi. Był absolwentem filologii rosyjskiej (1956) oraz socjologii (1964) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat obronił w 1968 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1979 roku, a profesora zwyczajnego w 1990 roku. Zainteresowania naukowe prof. dr. hab. Hieronima Kubiaka koncentrowały się na problematyce socjologii religii, socjologii kultury, teorii procesów narodotwórczych, wspólnotach etnicznych, migracjach międzynarodowych oraz socjologii władzy i polityki.
więcej o Zmarł Profesor Hieronim Kubiak
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"

Serdecznie zapraszamy na Seminarium Bitwy żywnościowe z wojną w tle Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Sala im. Władysława Kwasniewicza (Czytelnia Biblioteki IS UJ) 25.04.2024 r., godz. 13:00 Przedmiotem dyskusji będzie wykorzystywanie bezpieczeństwa żywnościowego do poszerzania własnych wpływów globalnych, regionalnych i lokalnych przez graczy, którzy kontrolując proces produkcji i/lub dystrybucji żywności zyskują w dzisiejszym świecie oręż do walki o własne interesy niemal równie istotny, co konwencjonalne środki prowadzenia wojny. Podczas wystąpień zarysowany zostanie kontekst ponowoczesnego systemu społecznego i
więcej o Zaproszenie na Seminarium "Bitwy żywnościowe z wojną w tle"
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"

Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Laboratorium Praktyk Społecznych Instytutu Socjologii UJ zapraszają na dyskusję wokół książki Seweryna Rudnickiego (WH AGH) Wystarczająco dobra wiedza. Badania user experience a wytwarzanie praktycznie użytecznej wiedzy o świecie społecznym (Scholar 2023). Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17.30 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Czytelnia Biblioteki IS UJ (pokój 63, I piętro). Spotkanie ma na celu zaprezentowanie przez Autora tematyki książki, przedstawienie uzyskanych wyników oraz wniosków płynących z prowadzonych badań i analiz. Stanowiło będzie to wprowadzenie do dyskusji nad procesem powstawania wiedzy o świecie społecznym, która jest postrzegana jako praktyczna i użyteczna. Pozwoli też na pokazanie, w jaki sposób wiedza socjologiczna jest przekładana, adaptowana i może wchodzić do użycia poza nauką, znajdując zastosowania w różnych obszarach życia społecznego.
więcej o Spotkanie wokół książki Seweryna Rudnickiego "Wystarczająco dobra wiedza"
aktualności studenci doktoranci pracownicy

Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"

W ramach cyklu Socjologia w Centrum Instytut Socjologii UJ zaprasza na spotkanie Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego Kryzys klimatyczno-ekologiczny: jak jest? Dlaczego tak jest? Co robić? Rola uniwersytetu w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Co to znaczy być socjolożką/socjologiem w dobie szóstego wielkiego wymierania? Sztafeta międzypokoleniowa - co nam odebrano i czy coś otrzymaliśmy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni Goście, a ram dla dyskusji dostarczy książka pod redakcją dr hab. Kasi Jasikowskiej, prof. UJ i dr. Michała Pałasza Za pięć dwunasta koniec świata: kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk.
więcej o Zaproszenie na spotkanie "Science, not silence. Uniwersytet w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego"
aktualności doktoranci pracownicy

Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”

Instytut Socjologii UJ wraz z Komitetem Badań nad Migracjami, Instytutem Psychologii Stosowanej UJ i Jagiellońskim Centrum Badań Migracyjnych jest współorganizatorem konferencji MIGRANCI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE: Sprawiedliwość, solidarność, inkluzja, która odbędzie się w dniach 23. - 25. września br. w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na konferencję! Propozycje referatów prosimy zgłaszać za pomocą formularza zgłoszeniowego do dnia 15 maja 2024 r. Podobnie jak w ubiegłych latach, propozycje referatów prosimy zgłaszać do poszczególnych sesji (wyboru określonej sesji można dokonać w formularzu zgłoszeniowym). Lista sesji znajduje się w zakładce: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/sesje-tematyczne.
więcej o Zaproszenie do zgłaszania propozycji wystąpień: Konferencja "Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja”