Solidarność… i co dalej? O współczesnych (nie)solidarnościach

Zapraszamy na ostatnią debatę on-line w ramach cyklu 40. Solidarność, która odbędzie się 15 grudnia (wtorek) o godz. 17:00. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty.

Czym jest dla nas dzisiaj Solidarność?
Co pozostało po ruchu społecznym, który był wyrazicielem nadziei milionów ludzi?
Czy wartości samorządności, oddolnej demokracji, codziennej solidarności przetrwały?

Chcemy, by wspomnienie powstania wielkiego ruchu przed 40-tu laty, który był wyrazicielem nadziei milionów ludzi zadziałały jak fontanna podtrzymująca przyszłe działania. Dlatego chcemy zapytać, które nasiona zasiane w czasie tego wielkiego obywatelskiego zrywu kolejne pokolenia będą chciały dalej pielęgnować. Nie w postaci kolejnych pomników czy izb pamięci, ale swoimi działaniami na rzecz dobra wspólnego.

Dyskusja z udziałem Edwarda Nowaka (Stowarzyszenie Sieć Solidarności), prof. Beaty Kowalskiej (koordynatorki projektu Solidarność – rozdział skończony?) oraz autorami i autorkami najlepszych prac w konkursie pt. Solidarność i co dalej? O współczesnych (nie)solidarnościach.

Prowadzenie: Jakub Juzwa i Natalia Styrnol (Instytut Socjologii UJ)

Cykl 40. Solidarność - z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności, Muzeum Krakowa oraz Stowarzyszenie Sieć Solidarności zapraszają na cykl debat dotyczących genezy powstania Solidarności i rozwoju jej struktur, a także ideałów związanych w budowaniem Solidarności jako ruchu społecznego.

Celem spotkań jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń i procesów historycznych, ale także zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, które warto pielęgnować oraz próba odpowiedzi na pytanie: co znaczy być obywatelem. Debaty są organizowane we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego oraz krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Data opublikowania: 11.12.2020