Profesor Piotr Sztompka profesorem honorowym UJ

Szanowni Państwo,

z ogromną radością przyjęliśmy informację, że na posiedzeniu w dniu 27 stycznia br. Senat UJ nadał Profesorowi Piotrowi Sztompce tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Piotr Sztompka jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego przez wiele lat związanym z Instytutem Socjologii UJ, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Należy do zagranicznych akademii nauk: Academia Europaea i American Academy of Arts and Sciences. W latach 2002-2006 pełnił prestiżową funkcję prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA). Przez dwie kadencje był przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN. Pełnił także funkcję Dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wykładał na uczelniach zagranicznych na czterech kontynentach. Jest autorem kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów, które ukazały się w 14 językach. Za dwie książki Socjologia. Analiza społeczeństwa (2002, 2012) i Socjologia zmian społecznych (2005) zdobył najwyższe polskie wyróżnienie naukowe Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zwaną "polskim Noblem". Nagrodzony także New Europe Prize (1995).

Doktor honoris causa 4 uczelni: 2 polskich i 2 zagranicznych. Odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2014). W roku 2006 otrzymał najwyższe wyróżnienie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Medal "Merentibus", a w roku 2017 Złoty Medal UJ "Plus ratio quam vis".

Panu Profesorowi bardzo serdecznie gratulujemy!

Zob. Uchwała nr 5/I/2021 Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 27 stycznia 2021 roku w sprawie: nadania Panu prof. dr. hab. Piotrowi Sztompce tytułu profesora honorowego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data opublikowania: 28.01.2021