Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tematyka warsztatów

Fotorelacje z kolejnych edycji warsztatów dostępne są na stronie nowaprzestrzen.asp.krakow.pl

 

W listopadzie 2012 r. odbyła się czwarta edycja warsztatów międzybranżowych, w których po raz pierwszy wzięli udział studenci i studentki Instytutu Socjologii UJ, dołączając do kolegów i koleżanek z Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie oraz Wydziału Architektury PK i Instytutu Filozofii UJ.


W warsztatach wzięło udział blisko 60 studentów, którzy utworzyli 9 interdyscyplinarnych zespołów projektowych (…) Celem projektu tegorocznych warsztatów była analiza oczekiwań odbiorcy w kontekście funkcjonalnego i estetycznego kształtowania reprezentacyjnej przestrzeni miejskiej oraz wskazanie teoretycznych i praktycznych relacji tych procesów" [wypis z katalogu powarsztatowego] „Duch dialogu architektury z rozumiejącą wiedzą społeczno-kulturową znalazł swój wyraz w tworzeniu wirtualnych projektów-wizji miejsc, jakimi są okolice podwawelskich bulwarów wiślanych przy uwzględnieniu życiowej problematyki społeczności je zamieszkującej. W ten sposób wytwarza się coś, co zostało już rozpoznane jako jeden z archipelagów wspólnoty miejskiej, o czym również mówi Ewa Rewers w swych interesujących wykładach o miasto-twórczości

[z recenzji dr Antoniego Szoska, Katalog powarsztatowy 2012]

 

W listopadzie 2013 r. odbyła się piąta już edycja warsztatów międzybranżowych, w których wzięli udział studenci i studentki Instytutu Socjologii UJ, Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, Wydziału Architektury PK i Instytutu Filozofii UJ.


Głównym założeniem warsztatów jest poszerzenie możliwości kształcenia studentów poprzez realizowanie zainteresowań naukowych we współpracy z kierunkami pokrewnymi na różnych uczelniach, a równocześnie zainicjowanie integracji środowiska zawodowego połączonej z kształceniem umiejętności współpracy w zespołach międzybranżowych.


FOTORELACJA Z WARSZTATÓW

W listopadzie 2014 r. odbyła się szósta już edycja warsztatów międzybranżowych z udziałem studentów i studentek Instytutu Socjologii UJ, Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, Wydziału Architektury PK. Warsztaty realizowane we współpracy z Zakładem Estetyki Instytutu Filozofii UJ.
 

Nadszedł czas przewartościowania wartości! Wolność myli się z opresją, a architektura przez młodych bardziej identyfikowana jest z produktem niźli z bytem. Budowanie utopii rozumianej jako poszukiwanie idei wyrażającej jakiś optymalny obraz przestrzeni – według młodych projektantów - jest na tyle bezcelowe, że aż passé. Przytaczam powyższe spostrzeżenie, ponieważ spoza inicjatywy podjętej przez trzy krakowskie uczelnie wyraźnie pobrzmiewa pytanie – o utopię, o dążenia do poprawności i ideału otaczającej nas przestrzeni. Czy warto poszukiwać idei? Mimo, że „młodziaki" bronią się przed tym rękoma i nogami, to im bardziej się bronią, tym bardziej jej brak staje się właśnie nią (…)

[wypis z katalogu 2014]


FOTORELACJA Z WARSZTATÓW

Do zespołów dołączyli estetycy z Instytutu Filozofii UJ

Warsztaty realizowane we współpracy z Katedrą Psychologii i Dydaktyki UEK.

Wirtualna wystawa prac KAMPUS (r)EWOLUCJA



FOTORELACJA Z WARSZTATÓW

PANDEMIA!

Nie mogliśmy pracować w zespołach interdyscyplinarnych, m.in. ze względu na obowiązujące restrykcje sanitarne, ale nie poddajemy się i już w kolejnym roku pojawiamy się w pięknych wnętrzach Pałacu pod Baranami

Galeria projektów i zdjęć z warsztatów PRZESTRZENIE TROSKI
 

Uczestnicy i uczestniczki edycji 2022/2023 opracowywali propozycje zmian na Placu Nowym na krakowskim Kazimierzu w duchu tematów przewodnich: przestrzeni esencjonalnych i idei dewzrostu.

W warsztatach udział wzięli studenci i studentki Instytutu Socjologii UJ, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie oraz Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie.

Zobacz: Dobrawa Bies (2023), Nowy Plac Nowy. Rezultaty interdyscyplinarnych warsztatów NOWA PRZESTRZEŃ, w: Architektura & Biznes

 

Podczas tegorocznej, 15. już edycji warsztatów poszczególne interdycyplinarne zespoły studenckie zajęły się orpacowaniem koncepcji zagospodarowania przestrzennego wybranych obszarów subcentrów w Krakowie. Efektem prac były projekty dotyczące:

  • Odcienie tożsamości - Plac Wolnica
  • Wiszący ogrody os. Podwawelskie
  • Forrest space - Nowy Ruczaj
  • Aquacor - Tomex/ Czyżyny
  • Avia UpGrade - osiedle Avia, Czyżyny
  • Nowa Fala - Kurdwanów.

W warsztatach udział wzięli studentki i studenci z Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Instytutu Socjologii UJ, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz Katedry Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Prezentacje projektów studenckich odbyły się w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Uczestniczyli w nich zaproszeni Goście, mi.in. z CITTRU, przedstawiciele i przedstawicielki uczelni, mieszkańców Krakowa i Urzędu Miasta Krakowa. 

 


Zdjęcia z finału projektu dostępne są na profilu IS UJ na Facebook'u


Zobacz: Dobrawa Bies (2024), Subcentra Krakowa. Rezultaty interdyscyplinarnych warsztatów NOWA PRZESTRZEŃ 2023, w: Architektura i Biznes